“Fay hattı üzerindeyiz. Bu işin şakası yok”

“Fay hattı üzerindeyiz. Bu işin şakası yok”
Kaymakam Yüksel Ünal, “Fay hattı üzerindeyiz. Bu işin şakası yok” dedi.

19 Mayıs 2011’deki 5,9’luk depremin yaralarının sarılmaya çalışıldığı Kütahya Simav’da afet riski taşıyan binaların yıkılması konusunda kararlı olduklarını söyleyen Kaymakam Yüksel Ünal, “Fay hattı üzerindeyiz. Bu işin şakası yok” dedi.
İlçe idare kurulu olarak 19 Mayıs 2011’deki 5,9’luk depremde ağır hasar gören 3 bin 344 bina için yıkım, orta hasarlı 494 bina için de bir yıllık süreçte güçlendirilmesi yönünde karar aldıklarını vurgulayan Kaymakam Ünal, “Fay hattı üzerindeyiz. Bu işin şakası yok. Simav halkı depremden ders almamışa benziyor. Vatandaş canından daha çok mal derdine düşmüş. Ağır hasarlı bina sahipleri yıkımda nazlanırken, orta hasarlı bina sahipleri de güçlendirme çalışmalarını ihmal ediyor. Güçlendirilmesi yapılmayan orta hasarlı binaları bir yıllık sürecin sonunda yıkacağız. Bu hususta kimseye taviz yok” dedi.
Simav’da son günlerde en küçüğü 2,7, en büyüğü 3,9 olmak üzere çok sayıda artçı sarsıntı kaydedildiğini vurgulayan Kaymakam Ünal, “Yasalar vatandaşın can ve mal güvenliğinden kaymakam olarak beni sorumlu tutuyor. Ben de görevim gereği itiraz ve mahkeme sürecini geçiren ağır hasarlı binaların elektrik, içme suyu ve jeotermal enerjilerinin derhal kesilmesini sağlıyorum. Bunun yanında taşınma ve güçlendirme hazırlığı yapan işyerlerinin gece kapalı kalması şartıyla elektrik, su ve jeotermal enerjiden üç ay daha yararlanmaları için ek bir süre tanıyorum. Ayrıca orta hasarlı konut ve işyerlerinden içerisinde oturulmaması ve fiilen kullanılmaması şartıyla güçlendirme çalışmalarında elektrik ve su kullanmaları için bir başka aboneden yararlanmaları hususunu da kurumların takdirine bırakıyorum” dedi.
Güçlendirme çalışmasının yasal süreçte yapılmayan orta hasarlı bina ve işyerlerinin de ağır hasarlı olarak kabul edileceğini hatırlatan Kaymakam Ünal, “Bu işin şakası yok. Yasal sürecini aştığı halde güçlendirme çalışması yapılmayan orta hasarlı binaları da yıkacağız. Vatandaş aklını başına alsın. Hakkını ya mahkemede arasın, ya da bir an önce orta hasarlı binasını güçlendirsin” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com