Faydasız işlerle uğraşacak vaktimiz yok

Faydasız işlerle uğraşacak vaktimiz yok
Uşak Belediyesi tarafından basın mensuplarına getirilen akreditasyon zorunluluğu Belediye Meclisi'nde tartışıldı. Uşak Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ekrem Taşkeskin, akreditasyon zorunluluğu ile ilgili olarak “Teşekkür beklerken pr

 Uşak Belediyesi tarafından basın mensuplarına getirilen akreditasyon zorunluluğu Belediye Meclisi'nde tartışıldı. Uşak Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ekrem Taşkeskin, akreditasyon zorunluluğu ile ilgili olarak “Teşekkür beklerken protestoyla karşılaştık. Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiğimiz için mutluyuz” dedi.
Uşak Belediye Meclisi Temmuz Ayı olağan toplantısında gazetecilere yönelik akreditasyon uygulaması tartışıldı. AK Parti ve CHP'li meclis üyelerinin tepki gösterdiği uygulama ile ilgili Belediye Başkanı Ali Erdoğan “Böyle faydasız işlerle uğraşacak vaktimiz yok”dedi.
Uşak Belediyesi geçtiğimiz hafta Türkiye'de bir ilke imza atarak kentte görev yapan gazetecilere akreditasyon zorunluluğu getirmiş basın mensupları ise uygulamayı protesto etmişti. Bugün gerçekleştirilen Temmuz ayı olağan meclis toplantısı sonunda Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ekrem Taşkestik, uygulamayı savunarak açıklamalarda bulundu.

BİR AKŞAM YEMEĞİ İLE
SORUN ÇÖZÜLÜR
Belediye Başkanı Ali Erdoğan, meclis toplantısından sonra Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ekrem Taşkestik'in akreditasyon uygulaması ile ilgili bilgi vermesini istedi. Başkan Erdoğan “Ulusal medyada gazetecileri fişleyen belediye olarak çıkmak istemiyoruz. Güzel haberlerle çıkmak istiyoruz. Basını rahatsız etmek istemedik. Ancak Böyle faydasız işlerle uğraşacak vaktimiz yok. Bu uygulama basınla sağlıklı bir iletişim kurmak içindi. Görülüyor ki mevcut iletişimi dahi kopardı. Bu konuyu çözmek için Kültür ve Sosyal İşler Müdürü gazetecilerle bir akşam yemeği organize etsin. Akşam yemeğinin maliyetini de kendisi katlansın ve konu çözülür”dedi.

TEŞEKKÜR BEKLİYORDUK
Akreditasyon uygulaması için gazetecilerden teşekkür beklediklerini ancak protestoyla karşılaştıklarını söyleyen Taşkestik ise, “Önüne gelen eline kamera alıp belediyenin içerisinde gezerse ne olur? Biz uygulama konusunda teşekkür beklerken protestoyla karşılaştık. Bu uygulamanın nesine alındılar bilmiyorum. Akreditaston uygulamasını Türkiye'de ilk defa biz başlatmışız. Türkiye'ye örnek olduğumuz için mutluyum. Gazetecileri fişlediğimiz doğru değil. Bu uygulama fişleme için değil sağlıklı iletişim kurmak için yapıldı.“dedi.
Bu arada salonda bulunan gazeteciler Kültür ve Sosyal İşler Müdürü'nün “Teşekkür bekliyorduk ama protesto ile karşılaştık” sözlerine tepki göstererek uygulamanın yanlış olduğunu bildirdi. Sürekli basın kartı sahibi, NTV Uşak Temsilcisi Taşkın Özler, söz alarak uygulamadan vazgeçilmesini istedi. Başkan Erdoğan ise akşam yemeği teklifini yineleyerek toplantıyı kapattı.

AKREDİTASYON İÇİN İSTENEN BELGELER
Geçtiğimiz hafta belediye tarafından gazetecilere gönderilen akreditasyon yazısındaki imla hataları dikkat çekmiş istenilen evraklar gazeteciler arasında “fişleme” olarak adlandırılmıştı. Belediye Başkanı Ali Erdoğan imzalı yazıda gazetecilerden şu evraklar isteniyor; sabıka kaydı (resmi kurumlara verilmek üzere), vukuatlı nüfus kayıt sureti, ikametgah, SSK kaydı. 4 adet fotoğraf, tüzel kişi ticaret sicil gazetesi, telefon ve mail listeleri, şahıs işletmeleri ve şirketlerden bağlı bulunduğu esnaf odası ve ticaret odasından basın-yayın işi ile uğraştığını belirten belge.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com