Fazla gayrimenkul eğitimde kullanılacak

Fazla gayrimenkul eğitimde kullanılacak
Başbakan Yardımcısı Babacan, SPK Kanunu Tasarısı'nın yasalaşmasının ardından, İMKB'nin fazla gayrimenkulünün eğitim amaçlı kullanılacağını bildirdi.

TBMM Genel Kurulu'nda, temel kanun olarak görüşülen Sermaye Piyasası Kanunu Tasarısı'nın 3. bölümündeki maddelerin görüşmeleri tamamlandı.
 
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, milletvekillerinin sorularını yanıtlarken, tasarının yasalaşmasıyla SPK'nın gayrimenkullerinin SPK'ya, İMKB'nin gayrimenkullerinin İMKB'ye verileceğini, diğer mülklerin eğitim amaçlı kullanılmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı'na tahsis edileceğini bildirdi. Babacan, önergeyle, tasarıda bu yönde bir düzenleme yapmak istediklerini ifade etti.
 
İMKB'nin nakit fazlasının şimdiye kadar eğitim amaçlı kullanıldığını belirten Babacan, yeni yapılanmada da fazla gayrimenkullerin yine eğitim amaçlı kullanılacağını söyledi.
 
Türkiye'ye sığınan 140 bin Suriyeli için 280 milyon TL harcama
 
Babacan, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da tarihi süreç yaşandığını, pek çok ülkenin demokratik dönüşüm sürecine girdiğini belirtti. Dönüşüm sürecinin her ülkede farklı nitelikte yaşandığını vurgulayan Babacan, bunun hem demokratikleşme hem de ekonomik dönüşüm süreci olduğunu dile getirdi.
 
Türkiye'nin bu ülkelere, siyasi ve ekonomik reformları konusunda belli bir destek verdiğine değinen Babacan, ''Bu kapsamda belli finansal destekler de söz konusu. Mısır'a 1 milyar dolar, devletten devlete açılan kredi var. Ayrıca Exımbank üzerinden Mısır'ın altyapısında kullanılmak üzere ilave 1 milyar dolar daha kredi sözleşmesi imzalanmış durumda. Toplam 2 milyar dolarlık kredi anlamına geliyor'' dedi.
 
Babacan, Suriye'den rejim baskısından kaçarak Türkiye'ye sığınanların sayısının yaklaşık 140 bin olduğunu, bu kişiler için şimdiye kadar 280 milyon lira harcama yapıldığını bildirdi. Babacan, bu konuda dışarıdan kayda değer bir yardım alınmadığını söyledi.
 
Genel Kurul'da, tasarının 3. bölümünde yer alan maddelerin görüşmeleri tamamlandı.
 
Tasarıda yapılan değişiklikler
 
Tasarının 3. bölümü üzerinde verilen önergelerle bazı maddeler yeniden düzenlendi.
 
Anonim şirket olarak kurulan borsaların yönetim organları, SPK'nın çıkaracağı yönetmelikle değil, Türk Ticaret Kanunu'na uygun olarak esas sözleşmeleriyle belirlenecek (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Ağaoğlu tamamen bıraktı12 Şubat 2014 Çarşamba 07:36
 • "Duygusal kentler tasarlayacağız"23 Ocak 2014 Perşembe 17:14
 • Kira işkencesi başlıyor08 Ocak 2014 Çarşamba 11:21
 • Yabancılara gayrimenkul satışında patlama yaşandı!09 Aralık 2013 Pazartesi 15:51
 • Konut sahipleri dikkat!01 Aralık 2013 Pazar 23:23
 • AKP'li belediye Maliye'yi böyle dolandırdı01 Kasım 2013 Cuma 12:32
 • Avrupa’nın korkusu ‘konut balonu’ Türkiye'yi etkileyecek mi?24 Ekim 2013 Perşembe 15:15
 • En riskli alan İstanbul14 Ekim 2013 Pazartesi 16:14
 • Siyasi rant için ilçenin dokusunu yok edecekler14 Ekim 2013 Pazartesi 15:50
 • Erdoğan'ı çıldırtacak daire fiyatları!10 Ekim 2013 Perşembe 14:51
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com