FB CAS'a gidiyor!

FB CAS'a gidiyor!
Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi'nden men edilmesinden sonra CAS'a gidiyor.

Sarı-Lacivertliler, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nde hakkını arayacak

Kanarya, açacağı davada Porto'yu örnek gösterecek. Portekiz ekibi 2006-07'de şike nedeniyle Şampiyonlar Ligi'nden men edilmişti. Ancak Portolular CAS'a giderek, ulusal federasyonun aldığı bu kararı kaldırtarak, Devler Ligi'ne gitmişti.

CAS'A gitmek için düğmeye basan Fenerbahçe, savunmasını Porto'nun üzerine kuracak... CAS'a itiaz etmek için önünde 10 günlük bir süreç bulunan Sarı-Lacivertliler öncelikle Futbol Federasyonu'na başvurarak UEFA ile yapılan tüm yazışmaların birer kopyasını istediler. Fenerbahçeli yöneticiler kendi topladıkları bilgilerle birlikte CAS'a itiraz edip, Şampiyonlar Ligi'nden men edilmeleri dolayısıyla maddi ve manevi tazminat talebinde bulunacaklar.

Fenerbahçe CAS'a (Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi) yapacağı şikayette kendini Porto teziyle savunacak. 2006-07 sezonunda Portekiz Futbol Federasyonu, Porto ve Boavista'yı mahkeme kararını beklemeden şikeden suçlu bulmuş, Boavista küme düşürülürken, Porto'ya da Şampiyonlar Ligi'ne gönderilmeme ve lige -6 puanla başlama cezası verilmişti. Ancak Porto, bu karara itiraz etmiş ve Şampiyonlar Ligi'ne katılma hakkının elinden alınması nedeniyle de CAS'a başvurmuştu.

PORTO TAZMİNAT DAVASINI KAZANDI

Yine o dönem, ligi 2. ve 3. sırada bitiren Sporting ve Benfica da Devler Ligi'ne kendilerinin gönderilmelerini istemişlerdi. Ancak CAS, Porto'nun suçsuz olduğuna kanaat getirip Şampiyonlar Ligi'nde oynamasına karar verdi. Porto'nun CAS'ın aldığı karar sonrası Portekiz Futbol Federasyonu'na ağır maddi yaptırımlar içeren davalar açması ve hepsini kazanmasından yola çıkarak bu savunmayı hazırlayan Fenerbahçe Yönetimi, sorunu CAS'ta çözmeye çalışacak.

UEFA'YA YENİDEN GİDİLECEK

Fener, CAS'tan lehine bir karar çıkarsa, bu karar Federasyon'a iletecek. Böyle bir durumda yerel federasyonların aldığı kararların önemli olduğu, ancak UEFA'nın alacağı kararları etkilemeyeceği yönündeki gerekçeli karar da belirtilecek. UEFA, o dönem Portekiz Federasyonu'ndan belgeleri isteyerek yeniden bir değerlendirme yapmıştı. Fenerbahçe, kanaate dayalı bir kararın UEFA tarafından onaylanmayacağı tezinden hareketle Şampiyonlar Ligi'ne katılacağına kesin olarak bakıyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com