FBI gözden kaçırmış

FBI gözden kaçırmış
Boston Maratonu zanlısı iki Çeçen kardeşten polisle girdiği çatışmada öldürülen Tamerlan Tsarnaev’in, ABD istihbaratının ‘potansiyel teröristler’ listesinde olduğu ve dikkatle izlenmesi gerekenler arasında gösterildiği ortaya çıktı.
Boston Maratonu bombacısı olduğu iddiasıyla aranırken polisin çatışmada öldürdüğü Çeçen kardeşlerden Tamerlan Tsarnaev’in ABD’de İç Güvenlik Servisi’nin ‘Potansiyel teröristler’ listesinde olduğu ve dikkatle izlenmesi gerektiği notu ile takip edildiği ortaya çıktı. Tamerlan Tsarnaev’in daha önce de FBI tarafından Rusya’nın talebiyle 2011’de sorgulandığı, bu sorgulama sonrası listeye girdiği öğrenildi. ABD’li İstihbarat kaynaklarına göre Tamerlan 2011 yılında Rusya’ya bir seyahat gerçekleştirmişti ancak FBI’nın bu seyahatten de haberi olmamıştı.
 
Yaklaşık 540 bin ismin bulunduğu ‘Terörist Kimlik Verileri Listesi’nde ABD’de ve başka ülkelerdeki tehlike oluştarabilecek isimlerin yer aldığı da belirtildi. Bu sayının kabarıklığı nedeniyle ABD’li yetkililerin herkesi yakından takip edemediği ve Tsarnaev’in de bunlardan biri olduğu ifade edildi. Soru işaretleri nedeniyle hedef haline gelen FBI yöneticileri dün Kongre’de kapalı bir oturumla soruları yanıtladı. FBI yetkilileri, Tamerlan’ın şüpheliler listesinde olmasına rağmen Rusya’ya gidişi ve ABD’ye dönüşünün izlenememesinin sebebini, ‘bilette ismi yanlış yazılmış’ diye gösterdi.
 
5 KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ, YAKALANDI!
 
Öte yandan ABD’de şiddet dalgası hız kesmedi. Dün de Illinois eyaletine bağlı Manchester’da tek katlı bir binada 5 kişi ölü halde bulundu. Manchester Belediye Başkanı Ronald Drake şüphelinin polisle girdiği çatışmada yaralı olarak yakalandığını açıkladı.
 
MÜSLÜMAN ÖĞRENCİLERİ AMERİKA'YA ALMAYIN
 
Boston saldırısı sonrası Müslümanlara karşı söylemlerin merkezi olan Fox Tv’de, gazeteci Robert Beckel, “Müslüman öğrencilerin ABD’de eğitim almasına son vermeliyiz” yorumunu yaptı.

Dünya’daki tüm Müslümanların Amerikan karşıtı olduğunu öne süren Beckel, “Şimdi daha iyi anladık ki yeteri kadar araştırma yapıldığı halde Müslümanların bizi sevmediği ortada” iddiasında bulundu.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com