FBI'dan isim geldi: Taylan

FBI'dan isim geldi: Taylan
İstanbul'da kaybolan ABD'li Sarai Sierra'yı her yerde arayan polise en önemli bilgi FBI'dan geldi.

Fotoğraf çekmek için geldiği İstanbul'da kaybolan ABD vatandaşı Sarai Sierra'yı (33) köşe bucak arayan İstanbul Emniyeti'ne çok hayati bir bilgi, Amerikan Federal Araştırma Bürosu'ndan (FBI) geldi. FBI, Sierra'nın, kaybolmadan bir gün önce, 21 Ocak 2013 günü 11.00'de, elektronik posta sağlayıcısı ‘Gmail' üzerinden, ‘Taylan' ismini kullanan bir kişiyle mesajlaştığını belirledi. FBI, Sierra'nın, fotoğraf çekimi için ‘Taylan' adlı bu kişiyle Galata Kulesi'nde buluşmak için randevulaştığını bildirdi.

‘GALATA'DA BULUŞALIM' MESAJI

Sarai Sierra, ‘Taylan' adlı bu kişiye, "Ben birazdan Galata Kulesi'nin karşısına gelicem, gelir misin?" mesajı geçti. Saat 11.33'te tekrar mesaj geçen Sierra, bu kez, "Ben çıkıyorum ulaşmak istersen beni telefondan ara" dedi. Saat 12.45'te, bu kez ‘Taylan' adlı kullanıcı, "Ben oraya gelicem, umarım wirelessin vardır" mesajı geçti. Bilgi üzerine polis, Galata Kulesi ve çevresindeki kamera görüntülerini topladı. Polis, Sierra'nın Amerika'dayken de Taylan'la görüştüğünü de belirledi.

İSTİKLAL'DE TAKİP EDEN KİM

Bu arada polis, Beyoğlu'nda topladığı güvenlik kamerası görüntülerinde fark edilen, Sierra'yı takip eden 30-35 yaşlarındaki erkeğin kimliğini belirlemek için de ayrı bir çalışma sürdürüyor.

Sarai Sierra'nın, ABD'den getirdiği cep telefonu hattıyla İstanbul'da 4 görüşme yaptığı da belirlendi. Kadının yaptığı görüşmeler araştırılıyor. Sierra'ya evi kiralayan Yiğit Yetmez, kadının kendisine bekâr olduğunu söylediğini belirtti. Sarai Sierra'nın eşine "Amsterdam ile Münih'te fotoğraf sergisi var. Sergileri gezeceğim" dediği öğrenildi. Bunun üzerine Hollanda ve Almanya polisiyle temasa geçen Emniyet, 16 Ocak'ta Amsterdam'da, 17-18 Ocak'ta da Münih'te bulunan Sierra'nın sergi gezip gezmediğini araştırıyor.

5 KİŞİNİN DAHA İFADESİ ALINDI

Sarai'nin bulunması için tüm detayları değerlendiren polis, genç kadının odasında bulunan biri boş 2 bavul ile el çantasındaki tüm delilleri de inceliyor. Polis kadının çantası ile bavulunda 3'ü Sultanahmet, 2'si Beyoğlu'nda bulunan işyerlerine ait 5 ayrı kartvizit buldu. Bunun üzerine dördü hediyelik eşya satan biri kafeteryada çalışan kartvizit sahipleri emniyete getirilerek ifadeleri alındı.

'Gmail'de Taylan'a karım nerde diye sordum, kapattı'

Sarai'nin ABD'den gelen kocası Steven Sierra'nın polise verdiği bilgiler de, soruşturmada önemli ayrıntlara ulaşılmasını sağladı. Steven, eşinin 22 Ocak günü geleceğini belirterek, "Havalimanına karşılamaya gittim ancak gelmedi. Kendisinden haber alamayınca onun Gmail adresinde kullandığı maili açtım. Şifresini biliyordum. Maillere baktığımda sohbet bölümünde Taylan adlı bir kişiyle yazışmalarını gördüm. En son Taylan adlı kişiyle buluşmak için konuştuklarını gördüm. Taylan'ın adresini açık gördüm. Online'di bunun üzerine Taylan'a yazdım 'Karım nerde. Karıma ulaşamıyorum' diye. Taylan adlı kişi bana, "Bilmiyorum" diyerek sohbetten çıktı" dedi.

Steven ile yaptığı konuşmanın ardından mail adresini kapattığı ortaya çıktı. Taylan'ın kapattırdığı Gmail'deki mail adresinin tüm dökümlerini almak için harekete geçen FBI, bu dökümleri Türk polisine iletecek.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com