Fedakarlığı işe yaramadı

Fedakarlığı işe yaramadı
Ankara’da yaşayan Hanife Yorulmuş, böbrek hastası olan ağabeyine tek böbreğini verdi. Vücut kabul etmeyince kız kardeş böbreksiz, ağabey ise diyaliz makinesine bağlı kaldı.

Ankara'da yaşayan evli ve 2 çocuk babası 44 yaşındaki Yusuf Akdoğan, 9 ay önce gittiği hastanede 2 böbreğinin de iflas ettiğini öğrendi. Akdoğan, o günden itibaren 2 günde bir diyaliz makinesine bağlanarak yaşam mücadelesini verdi. Abisinin durumuna üzülen evli ve 3 çocuk annesi 31 yaşındaki kız kardeş Hanife Yorulmuş, abisine bir böbreğini vermek istedi. Yapılan testlerde kız kardeşinin doku örnekleri abisininkiyle uyum gösterdi. Bunun üzerine kız kardeş ve ağabey Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne yatırıldı. Burada yapılan ameliyatla kız kardeşten alınan sol böbrek, abisine nakledildi. Ancak böbrek nakli sonrası ağabey Yusuf Akdoğan fenalaştı. Yapılan tüm müdahalelere rağmen Akdoğan'ın vücudu böbreği kabul etmedi. Bunun üzerine yapılan ikinci bir ameliyatla takılan böbrek geri alındı. İki gün içinde 2 ameliyat geçiren Yusuf Akdoğan yoğun bakıma alındı.

Ağabeyine nakledilen böbrekte kan pıhtılaşması oluştuğu gerekçesiyle kız kardeşe tekrar nakledilemedi ve böbrek işlevsiz hale geldi. Abisine böbreğini veren kız kardeş Hanife Yorulmuş, 2 gün sonra hastaneden taburcu edildi. Taburcu edildikten sonra böbreğinin abisine nakledilmediğini öğrenince yıkıldı. Gözyaşlarını tutamayan Hanife yorulmuş, "Ben yarım, ağabeyim ise makineye bağlı kaldı. Şimdi ben bir böbreğimden oldum ama ağabeyim böbreksiz yaşamaya tutunmaya çalışıyor. Beni kahreden ağabeyime böbreğimi vermem değil ona faydalı olamamam" dedi.

Hastaneyi suçluyor

Hanife Yorulmuş böbreğinin işlevsiz hale gelmesinden hastane ve ameliyatı yapan doktoru sorumlu tutarak şunları söyledi:"Ameliyattan önce bana birçok tetkik yaptılar. Bütün dokular uyuyordu ve böbreklerimde de hiçbir sorun görünmüyordu. Ameliyatı yapan doktor olan Genel Cerrah Uzmanı Barış Yıldız ile bir çok konuştum. Bana 'böbreğin sapa sağlam, ağabeyine naklettiğimizde o da iyileşmiş olacak. Böbreğinde hiçbir sorun görünmüyor' dedi. Ancak ağabeyime nakledildikten sonra böbrekte damar tıkanması ve kan pıhtılaşması olduğunu söylediler. Bu nedenle de ağabeyimin vücudu böbreği reddetti. Ameliyat ve nakil sırasında hatta yaptılar. Böbreği kullanmaz hale getirdiler. Sağlam böbreğimi aldılar, ama ne ağabeyime ne de bana bir faydası olmadı. Sağlam böbreği çürüğe çıkartılar. Bu acıyı bize yaşatanları Allah'a havale ediyorum. Hem bu dünya da hem de öbür dünyada iki elim yakalarında olacak. Kimin sorumluluğu varsa gereken cezayı alsın. Beni yarım bıraktılar, ağabeyimin de yaşam ümidini tükettiler."

Hastaneden savunma

Hastane yetkilileri ise , "Nakledilen böbrek yapılan testlerde sağlamdı. Ancak nakledildikten sonra böbrekteki damarda tıkanıklık ve içinde de kan pıhtılaşması oluşmuş. Bu nedenle böbrek işlevsiz hale gelmiş. Organ nakillerinde her zaman böyle riskler vardır, dokular uysa dahi vücut böbreği kabul etmeyebilir. Burada varsa bir sorumlu gereken yapılacak" açıklamasında bulundu.

(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com