FED'den çıkan 3 ders

FED'den çıkan 3 ders
FED'in FOMC tutanakları sonrasında piyasalar karışırken sağlım kafa ile bakıldığıda 3 temel nokta öne çıkıyor.
FED'in 31 Temmuz toplantısı ekonominin nereye gideceği konusunda bir çok soruyu cevapsız bırakmış, toplantı yatırımcıların daha fazla şeffaflık istedikleri konusunda isyan etmelerine neden olmuştu. Financial Times yazarı James Politi süreçten çıkacak 3 dersin olduğuna dikkat çekti.
 
1)FED EYLÜL AYINDA VARLIK ALIMINI AZALTACAĞINA DAİR KESİN BİR BİLGİ VERMEDİ FAKAT BU KONU HALA MASAYA YATIRILMIŞ DURUMDA
 
Fed yetkilileri, aslında varlık alımının azaltılmasının yıl sonuna kadar başlayacağı konusunda kararlı olduklarını ve fikir birliği içinde olduklarını belirtmişlerdi. Fakat 31 Temmuz toplantısı ilk hamlenin ne zaman yapılacağı konusunda bir anlaşmaya varılmadığını gösterdi.
 
Tutanaklarda daha güvercin olan üyeler sabırlı olunması gerektiğinin ve tahvil alımı miktarında herhangi bir miktar değişimine gitmeden önce gelen ek bilgilerin değerlendirilmesinin önemli olduğunu söyledi. Geri kalan üyeler, yani daha şahin olanlar ise çok kısa bir zaman içerisinde varlık alımının azaltılmasına başlanması gerektiği önerisini getirdi. 
 
Bu ayrım şu sonucu ortaya koydu: Eğer Eylül ayında tahvil alımının azaltılmasına gidilirse, bu karşılaştırmalı olarak bakıldığında daha küçük bir miktara işaret edebilir. Bu miktar 20 milyar dolar yerine 10 milyar dolara inebilir.
 
2)AMERİKAN EKONOMİSİNİN KAYDETDİĞİ BÜYÜMEYİ FED'İ HEYCANLANDIRMADI
 
Tahvil alımının azaltılmasında daha az agresif bir politika savunulması, Amerika’nın ekonomik görünümünün, FED'in bir önceki toplantısını yaptığı Haziran ayına göre bir parça daha kötü olduğuna işaret ediyor.
 
Yetkililer 'ekonomik aktivitelerle ilgili gelen veriler karışık' açıklamasında bulundular ve bazıları ise vergi kısıtlamalarının, şu anda senenin diğer yarısına göre çok daha fazla etkili olduğunu ifade etti. Öte yandan, yılın ikinci yarısında ABD'de büyüme oranının ise halen artmasını bekliyorlar. 
 
3)FED TAHVİL ALIMININ AZALTILMASININ GETİRDİĞİ KORKULARI HAFİFLETMEK İÇİN 'FORWARD GUIDANCE' YÖNTEMİYLE FLÖRT EDİYOR
 
Fed üyeleri, toplantılardan sonra bir rehber açıklama olarak yapılan 'Forward Guidance'ı' değiştirip değiştirmeyecekleri konusunda kendi içlerinde bir tartışma içine girdiler ve bir tartışma yaşıyorlar. Forward Guidance'a göre işsizlik yüzde 6,5'a düşene kadar ve enflasyon yüzde 2,5 seviyesinin üzerine çıkıncaya kadar faizler rekor düşük seviyede kalmaya devam edecek.
 
Forward Guidance tartışmaları ilk faiz oranı artırımının zamanının ertelenmesine de neden olabilir.(SBK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com