Federal Alman Meclisi'nde Türkiye'deki son gelişmeler konuşuldu

Federal Alman Meclisinde Türkiyedeki son gelişmeler konuşuldu
Almanya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Roth:

BERLİN (AA) – Almanya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Michael Roth, Suriye konusunda Türkiye ile yakın temaslarının sürdüğünü belirterek, “Bugüne kadar Türkiye’nin Suriye politikası ve tutumu konusunda hiçbir kuşku duymadık” dedi.

Federal Meclis’te dış politika konularında muhalefetin verdiği soru önergelerini yanıtlayan Roth, Türkiye ile ilgili konularda da açıklamalarda bulundu.

Muhalefetteki Sol Parti milletvekillerinin Türkiye’de son dönemde ortaya çıkan ses kayıtları ile ilgili ısrarlı sorularına karşılık yorum yapmak istemeyen Roth, “Federal Hükümet, internete yüklenen ses kayıtlarının tam ve orijinal olup olmadıkları konusunda değerlendirme yapma durumunda değildir. İlkesel olarak, açıkça yasa dışı yollarla edinilmiş kayıtlar üzerine görüş açıklamıyoruz” dedi.

Türkiye’nin Suriye politikası hakkında sorular üzerine, Türkiye’nin komşusundaki krizden doğrudan etkilendiğini, Suriye kaynaklı saldırılar nedeniyle 72 vatandaşını kaybettiğini, yüzbinlerce Suriyeli mülteciyi kabul ettiğini vurgulayan Roth, Almanya’nın Suriye konusunda Türkiye ile yakın diyalog yürüttüğünü kaydetti.

Roth, “Türk hükümeti sırf savunma amaçlı olarak tepki göstermiştir. NATO’nun buradaki görevi de savunma amaçlıdır. Bugüne kadar Türkiye’nin Suriye politikası ve tutumu konusunda hiçbir kuşku duymadık” diye konuştu.

Türkiye’nin geçen yıllarda ve aylarda sağduyulu hareket ettiğine işaret eden Almanya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Roth, “Türkiye’nin Suriye politikasını değiştirme niyetinde olduğunu düşünmemizi gerektirecek hiçbir neden bulunmuyor” ifadesini kullandı.

Roth, Türkiye’den bir NATO üyesi olarak sağduyulu ve sorumluluk içinde hareket etmeye devam etmesini, tüm İttifakı ilgilendiren konularda NATO ile görüşmelerini sürdürmesini beklediklerini belirtti.

Alman milletvekillerinin, Türkiye’de Twitter ve YouTube’a erişimin geçici olarak sınırlandırılması konusunda sordukları sorular üzerine, düşünce ve basın özgürlüğü konularında eleştirilerini iki ülke arasındaki siyasi diyalog kapsamında ilettiklerini söyleyen Roth, gelecek hafta ve aylarda yapılacak üst düzey ziyaretlerde bu konuların tekrar gündeme geleceğini kaydetti.  

Almanya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Roth, hükümetin Türkiye’nin AB müzakerelerinde hukuk devleti ve özgürlüklerle ilgili 23 ve 24’üncü başlıkların bir an önce açılması ve tartışmalı konuların ele alınmaya başlanmasından yana olduğunu vurguladı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com