Federal Almanya Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı Weil Konya'da:

Federal Almanya Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı Weil Konyada:
"Almanya ile Türkiye, başka hiçbir ülkeyle olmadığı kadar eşsiz bir ilişkiye sahip. Çünkü bu kadar çok insan bir şekilde bu ülkeden gelip Almanya'ya yerleşmiş, Almanya'da yaşıyor veya bir süre Almanya'da yaşayıp tekrar Türkiye'ye dönmüş"

KONYA (AA) - Federal Almanya Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı Stephen Weil, "Almanya ile Türkiye, başka hiçbir ülkeyle olmadığı kadar eşsiz bir ilişkiye sahip. Çünkü bu kadar çok insan bir şekilde bu ülkeden gelip Almanya'ya yerleşmiş, Almanya'da yaşıyor veya bir süre Almanya'da yaşayıp tekrar Türkiye'ye dönmüş" dedi.

Weil, bazı ziyaretler için geldiği Konya'da, Vali Muammer Erol ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile Akyokuş Park'taki yemek davetinde bir araya geldi.

Konya'da çok güzel, içten ve samimi bir ortamda ağırlandıklarını söyleyen Weil, "Büyük bir heyetle geldiğimiz Konya'da bulunmaktan dolayı mutluyuz. Burada dostluklar kurulacak, iş birliği imkanları araştırılacak ve ortaklıklar oluşacak" diye konuştu.

Hannover Büyükşehir Belediye Başkanı Stefan Schostok da ticaret, sanayi ve bilim alanında çok önemli kişilerle bir araya gelindiğini ifade etti

- Konya Valiliğini ziyaret

Heyettekiler daha sonra Konya Valisi Muammer Erol'u makamında ziyaret etti. Weil, burada yaptığı konuşmada, Almanya ve Türkiye arasındaki iş birliğinin çok önemli olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

"Almanya ile Türkiye, başka hiçbir ülkeyle olmadığı kadar eşsiz bir ilişkiye sahip. Çünkü bu kadar çok insan bir şekilde bu ülkeden gelip Almanya'ya yerleşmiş, Almanya'da yaşıyor veya bir süre Almanya'da yaşayıp tekrar Türkiye'ye dönmüş. Ekonomik alanda son derece başarılı iki ülke ve iki bölgeden bahsediyoruz. Konya'nın son derece önemli bir geleceğe sahip olduğunu görüyoruz. İş birliği çerçevesinde gerçekten büyük bir zevkle birlikte çalışacağımızdan eminim. Eğitim, kültür, spor faaliyetleri ile hem polis hem de yargı sistemi içerisindeki iş birliklerini düşündüğümüzde çok sayıda imkanlar var. Yapılacak çok işimiz var."

Vali Erol ise köklü tarihi geçmişi olan Türk-Alman ilişkilerinin, iki ülke insanlarını birbirine yakınlaştırdığını belirterek, Konya'nın, Aşağı Saksonya Eyaleti ve Almanya ile ilişkilerini bugün olduğundan daha iyi noktalara götürecek potansiyeli taşıdığını vurguladı.

Konuşmaların ardından, Aşağı Saksonya Eyaleti ile Konya arasında iyi niyet anlaşması imzalandı.

Weil ve beraberindekiler, daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek'i ziyaret etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com