Fehmi Koru Başbakan'ı nasıl savunacağını şaşırdı

Fehmi Koru Başbakan'ı nasıl savunacağını şaşırdı
Gezi direnişini lekelemek için ortaya atılan ve Başbakan’ın ortaya attığı Kabataş'ta saldırıya uğradığı öne sürülen kadın hakkında tartışmaları Star gazetesi yazarı Fehmi Koru farklı bir boyuta taşıdı. (UGE)

Kabataş'ta bebekli bir kadına saldırıldığı iddiaları Başbakan Tayyip Erdoğan ve hükümet üyeleri tarafından savunulurken çıkan görüntülerle iddiaların çürütülmesi üzerine hükümete yakınlığı ile bilinen Star gazetesi yazarı Fehmi Koru, gazetesi iddiayı halen savunurken köşesine bu olayı başka bir savunmayla taşıdı. Fehmi Koru, görüntülerde 'fiili bir saldırının görünmediğini' söylerken ifade veren kadının ‘post-partum depresyon’ gibi bir hastalığa yakalanmış olabileceğini iddia etti.

POSTPARTUM DEPRESYON NASIL BİR HASTALIK?

Postpartum blues, yeni doğum yapmış annelerin yüzde 50-70‘inde görülen normal sınırda olan bir üzüntü veya endişe hali, kolay ve sık ağlama, en yakınlarına sıkıca bağımlılık tablosu şeklinde ortaya çıkar. Bu durum genellikle en fazla on gün sürer ve belirtiler kendiliğinden yakınların sosyal desteği ve ilgisiyle kaybolur. Lohusalık hüznünün sebepleri arasında; kadında doğumla birlikte ani gelişen hormonal değişiklikler, doğum süreciyle ve bebekle ilgili endişeler ve annelik rolünün kadına getirdiği sorumlulukların farkındalığı sayılabilir. Daha nadir olarak on doğum yapan kadından birinde daha şiddetli bir depresyon tablosu gelişebilir. Doğum sonrası depresyon genellikle daha geç 2. ve 8. haftalar arası başlar ve en çok 1 yıl kadar sürer.

Fehmi Koru'nun Star gazetesinde "Çabalama kaptan" başlığıyla kaleme aldığı yazıdaki (16 Şubat 2014) ilgili kısımlar şöyle:

Duydunuz, değil mi? Gezi Parkı olayları sırasında tartışma gündemimize girmiş Kabataş’ta saldırıya uğrayan bebekli genç kadınla ilgili haber —nasıl olduysa ancak şimdi çıkan— görüntülerle doğrulanmadı. Aylar sonra ortaya çıkan kamera görüntülerinde genç kadın ve bebek arabası var, etrafında kalabalık da var, ama anlatıldığı türden bir ‘fiili saldırı’ emaresi görünmüyor...

Hepsi bu kadar mı görüntülerin; bilmiyoruz. Hemen bütün gazeteler, dün, ‘yalan’ sözcüklü manşetlerle çıktı. Anlatıma inanıp konuyu sütunlarında işlemiş yazarlar ve yorumcuların üzerine gidiliyor; "Aldanmışım" yollu özürler kabul edilmiyor... Özellikle yoğunlaştıkları birkaç ismin ‘daha ne yapabilirim’ çaresizliğinin keyfini çıkaran çıkarana...

Olayı işitmesine rağmen üzerinde kalem oynatmamış biri olarak duruma müdahale etmem gerekiyor.

Eğer Kabataş’ta yaşanmış yakışıksız bir ‘sözlü’ müdahaleyi toplumu meşgul edecek çapta bir saldırı biçimine sokma söz konusuysa gerçekten, bunun sebebini, anlatanın birkaç ay önce doğum yapmasıyla açıklamak mümkün... Psikolojide bunun bir adı da var; ‘post-partum depresyon’ deniyor... Bayağı yaygın örnekleri bulunan ve etkisi altına aldığı genç kadınlarda beklenmeyen ârazlara yol açan bir rahatsızlık bu. (UGK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com