Fehriye Ergenekon'u Anlatacaktı..

Fehriye Ergenekon'u Anlatacaktı..
Belçika'da öldürüldüğü ileri sürülen DHKP-C militanı Fehriye Erdal, örgütü ile Ergenekon'un ilişkisini anlatmak istediği için mi susturuldu?

Belçika'da öldürüldüğü ileri sürülen DHKP-C militanı Fehriye Erdal'ın, örgütü ile Ergenekon'un ilişkisini anlatmak istediği için susturulduğu belirtiliyor. İddialara göre Erdal, Sabancı suikastındaki kilit ismi açıklayacaktı.

Geçen hafta Belçika basını ilginç bir iddia ortaya attı. Belçika Savcılığı'na dayandırılarak verilen habere göre, Özdemir Sabancı suikastı davası sanığı DHKP-C'li (Devrimci Halk Kurtuluş Partisi/Cephesi) terörist Fehriye Erdal ölmüş olabilirdi. Gazetelere konuşan ve adı açıklanmayan savcılık kaynakları, artık yaşamadığı düşüncesiyle Erdal'ı aramadıklarını belirterek, tekrar tekrar gündeme getirmek yerine dosyayı kapatmanın daha iyi olacağını öne sürdü.

Haberlerde “Erdal, örgüt içinde küçük bir balıktı; ama çok şey biliyordu ve saklanması karşılığında birilerinden epey para alıyordu.” deniyordu.

Peki, çok şey bilen 'küçük balık' Fehriye Erdal gerçekten öldürüldü mü? Aslında bu sorunun cevabı henüz net değil. Ancak ihtimal dâhilinde. Gazetelerde çıkan haberler üzerine İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Fehriye Erdal'ın ölmüş olabileceğiyle ilgili bir bilginin kendilerine ulaştığını; ancak haberleri teyit edemediklerini açıkladı. Aslında ucu açık gibi gözüken bu açıklama birçok şeyi ortaya koyuyor. Fehriye Erdal ya öldürüldü ya da susması için saklandı.

Diğer bir iddia ise Erdal'ın gizlenmek için estetik yaptırdığı ve yeni bir kimlikle dolaştığı yönünde. Peki DHKP-C'de bir 'kahraman' ve 'örnek' profil olarak gösterilen Erdal'a dair bu haberlerin arkasındaki gerçekler neler? Aslında Erdal'ın ölümünden çok bu konunun üzerinde durulması gerekir. Çünkü Erdal'ın öyle ya da böyle ortadan kaybolması birçok olayın üzerinin örtülmesi anlamına geliyor. Erdal sadece Sabancı suikastını değil, örgütün bütün eylem, plan ve ilişkilerini biliyordu.

Belçika basını saklanma maliyetinin yüksekliğini gerekçe gösterip Erdal'ın örgüt tarafından 'infaz' edildiğini yazdı. Bu bilgiye inanmak ilk etapta pek gerçekçi değil. Örgütün Avrupa'da hâlâ birçok kaynağı (uyuşturucu, aidatlar, dernek, vakıf, kaçakçılık gelirleri gibi) bulunuyor. Erdal'ın saklanması da o kadar büyük bir maliyet gerektirmiyordu. Kritik soru şu: Fehriye Erdal o zaman neden öldürüldü ya da göz önünden uzaklaştırıldı?

Bu konuya dair ciddi iddialar mevcut. Her şeyden önce örgüt militanları Erdal'ın kahraman gibi algılanmasından rahatsızdı. Sevmeyeni daha çoktu. Özellikle Dursun Karataş ölmeden önce Erdal ile görüşmeler yaptığı ve onunla bazı bilgileri paylaştığı da aktarılıyor. Örgütte Erdal'a karşı baskı artınca o da 'Her şeyi açıklarım!' tehdidini savurdu. Hatta bunun üzerine DHKP-C, “Fehriye bizim için ölmüştür” şeklinde bir açıklama yaptı.

Zamanlaması da ilginç: Aralık 2010. Çünkü örgüt kaynaklarına göre bu tarihlerde Dursun Karataş'tan sonra örgütün gerçek liderinin kim olacağı üzerine toplantılar yapılıyordu. Başka iddiaya göre Erdal, korunma şartıyla Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılara örgüt ile Ergenekon bağlantısına dair ifade verecekti.

Sabancı suikastının arkasındaki kilit ismi açıklayacaktı. Ulaştığımız ancak isminin açıklanmasını istemeyen eski bir DHKP-C militanı Erdal'ın böyle bir şey yapacağını duyduğunu; fakat bu tehdidin bile onun ölüm sebebi olabileceğini aktarıyor. Erdal'ı 'karakutu' yapan en önemli ayrıntılardan biri de hâlâ açıklanmayan ve MİT Müsteşarı Hiram Abbas tarafından (öldürülmeden önce) hazırlanan DEV-SOL raporuna dair bilgilere ulaşmış olması.

İddiaya göre, Erdal Abbas'ı kimin öldürdüğünü de biliyordu. Ergenekon İddianamesi'ne yansıyan bilgilere göre de DHKP-C, Ergenekon tarafından en rahat kullanılan örgütler arasında yer alıyor. Tabii bu ilişki daha çok, örgütün ölen lideriyle, 'Derin Sol' lakaplı Dursun Kartaş'la ilgili bir durum.

HAŞİM SÖYLEMEZ /AKSİYON

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com