Felaketin Yeni Adı: Solar Katrina

Felaketin Yeni Adı: Solar Katrina
Solar Katrina'nın olası bilançosunu açıkladı.

Güneş'teki dev patlamalar üzerinde çalışan bilim insanları, gerçekleşmesi beklenen 'Solar Katrina'nın olası bilançosunu açıkladı: Uydular zarar görecek, tüm dünyada elektrikler ve iletişim ağları kesilecek, uçakların radar sistemleri bozulacak

Bilim insanları, 2005'te ABD'yi vuran Katrina Kasırgası benzeri bir fırtınanın atmosferde yaşanacağı ve insanların hayatını zehir edeceği uyarısında bulundu. 'Solar Katrina' adı verilen fırtına uydulara zarar vereceği gibi, yeryüzündeki iletişim ağlarını da altüst ederek milyarlarca dolarlık maddi zarara yol açacak. Güneş'teki patlamalar atmosfere radyasyon dalgaları ve toz parçacıkları göndererek havalimanlarındaki radar sistemlerini bozacak ve elektrik kesintileri de kaçınılmaz olacak.

UYARI SİSTEMİ ŞART

Güneş'teki aktif dönemin ciddiye alınması gerektiğini belirten astronomi uzmanı John Beddington, 'Şimdiye kadar uzay rüzgarları fazla yaşanmıyordu ancak bu artık böyle devam etmeyecek. Atmosferdeki fırtınaları önceden haber verecek bir uyarı sistemi kurulmalı' dedi.

PATLAMALAR TARİHİ

İlk büyük Güneş patlaması 1859'da kaydedildi.
1972'deki dev patlama, ABD'nin Illionis eyaletindeki telefon iletişimlerinin kesilmesine neden oldu.
1989'da oluşan bir başka büyük Güneş patlaması, elektrik güç iletişimlerinin kesilmesine neden olan jeomanyetik fırtınalar yarattı.
2001'de gerçekleşen patlama zayıf olmasına rağmen uzun süre devam etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com