FEMEN ilk kez Arap sokaklarında

FEMEN ilk kez Arap sokaklarında
Çıplak eylemleriyle tüm dünyada ses getiren kadın hakları örgütü Femen, dün ilk kez bir Arap ülkesinde eylem düzenledi.

Vücutlarında “Göğüslerin Beslediği Devrim” yazılı örgütün üç Avrupalı kadın üyesi, başkent Tunus’taki Yüksek Mahkeme binasının önünde “Amina’ya Özgürlük” sloganları attı.
 
Femen, daha önce üstsüz çektirdiği fotoğrafları nedeniyle kırbaç ve recm tehdidiyle karşı karşıya kalan 18 yaşındaki Tunuslu Amina Tyler’a destek için Avrupa’nın birçok kentinde eylemler düzenlemişti. İslamcıların giderek güçlendiği ülkede Femen eylemine çevredekilerin tepkisi ise sert oldu. Üç kadın, polisler tarafından yaka paça gözaltına alınırken yoldan geçen bazı Tunuslular eylemcileri dövmeye çalıştı. Arbede sırasında çektikleri fotoğrafları polise vermeyi reddeden altı Fransız ve Tunuslu gazeteci de gözaltına alındı.
 
AMİNA İÇİN KAMPANYA
 
Femen’in Facebook sayfasına mart ayında üstsüz fotoğraflarını koyarak muhafazakârları ayağa kaldıran Amina Tyler takma isimli genç kadın 19 Mayıs’ta tutuklanmıştı.
 
Ailesini kendisini zorla eve kapatmakla ve dövmekle suçlayan Amina geçen ay evden kaçtı. Tutuksuz yargılanan ve hâlâ hapis tehdidiyle karşı karşıya olan Tunuslu genç kadın için dünya çapında “Amina’ya Özgürlük” adıyla kampanya başlatılmıştı. (CTK)
 
Hürriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com