"Fenerbahçe düşmanı değilim"

"Fenerbahçe düşmanı değilim"
Gaziantepspor'dan ayrılan Tolunay Kafkas, istifasından, Fenerbahçe ile olan gerginliğine; yabancı sayısından, Cenk Tosun'a kadar birçok konu hakkında konuştu.

TRT Spor'a konuk olan Tolunay Kafkas Gaziantepspor'dan ayrılmasından Milli Takıma kadar bir çok konuda önemli samimi açıklamalar yaptı.

"Kayserispor maçından sonra 3 hafta istifa kararı aldım. Mersin maçından sonra istifa ettim. Nedeni oyuncuların performansından uzak olması. Bu sezon benim takımım gitti başka bir takım geldi.Bu durum bende yaralar açmaya ve üzmeye başlamıştı. Kayserisporla oynadığımız maçın 75. dakikasında istifa kararını aldım. Oyuncuların isteklerindeki sorun nedeniyle bıraktım. Futbolcularıma her aman futboldan öte futbolun dışında da hayatın olduğunu söyledim ama maalesef Gaiantepsporda görev yaptığım bir yıl içinde sadece sonuç almışız. Bana deseler bu takım 4 maç yenilecek rüyamda görsem inanmazdım.Oyuncuların heyecanını kaybettiğini gördüm. Ligin 10 gün erken açmamız ligin uzamasını bahane olarak görmem biz bu olumsuzluğu yaşadıysak her takım da yaşadı. Daha da büyüteceğimiz takımı büyütemedik." dedi.

Karcemarskas'ı hayatım boyunca affetmem

"Gaziantepspor'da kaleci Karcemarskas dışında her oyuncuyla aram iyiydi. Karcemarskas beni sabote etti diyemem bu çok ağır bir kelime. Kaleciyi ömrüm boyunca. Kalecinin dışında her oyuncum gitmeme çok üzüldü beni uğurlamaya geldiler. Ben külhanbeyi değilim bana kimse saygısızlık yapamaz bu takımın şefi benim. Karcemarskas bana saygısızlık yapmadı ama olayın insani boyutları var. Benim elimde bir tartı var bu tartıyı adamlıkla değerlendiriyorum. Sonuçlarla alakalı değerlendirmem. Son Mersin maçı onu oynatmadım, dinlendirmek istedim. Bunu da o maç öncesi kaleciye söyledim zaten. Gaziantep'te çalışmaktan gurur ve onur duydum. Sadece bir hatanın dışında hiç pişmanlık duymadım. Benimde hatalı olduğum çok konular oldu ama haksız olduğum hiç bir şeye itiraz etmem istemem. Haklı olduğumu düşündüğüm zaman itiraz ederim. Ama bazı pozisyonları TV de izleyip kendime kızdığım zamanlar olmuştur. Trabzonspor maçında beni dışarı atmaları haklıydı. Ağzımdan bir şeyler çıkmıştı. Sadece şapkayı yere atmamdan atılmadım. Gaziantep'te tek pişmanlığım verdiğim sözü yapamamak oldu. Antep'ten ayrılmam beni kariyerimde en çok üzen şeydi. Takımın bu hale gelmesini kabullenemedim beni çok üzdü." dedi.

Türkiye'de oyuncuya dayalı düzen var

"Türkiye'de oyuncuya dayalı düzen var. Kayseri'de kimin ne yaptığını hocanın nasıl çalıştığını bilirler. Türkiye'nin en sağlam kulüplerinden biridir Kayseri. Hocayı takip ederler ve ne yaptığını çok iyi bilirler. Futbolcuya dayalı düzen değiştirilmeli. Yöneticiler böyle oyunculardan uzak durmalı ve herkese eşit olmalılar. Kulüplerin sahibi olmalı, oyuncu gücü kendinden değil üstündeki formadandeğil başkandan almaya çalışıyor. Başkan bir futbolcuya ayırım yapınca hoca eziliyor. Sinek ikili haline geliyor." dedi.

Ben Fenerbahçe düşmanı değilim

"Fenerbahçe maçlarında maçların atmosferi üst seviyeye çıkıyor. Ben Fenerbahçe düşmanı değilim. Fenerbahçe sadece rakibimiz olur. Biz Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor'la Gaziantepspor olarak aşık atmıyoruz. Sadece prestij için onları yenmeye çalışıyoruz. Millet olarak düşmanlarımız belli. Hiçbir camiaya saygısızlık yapmayı aklma getirmedim. Bize de yapılmasını istemem" dedi.

Bekir'e yanlış davrandım

"İstanbul'da ki Fenerbahçe maçında hakeme bir tepkim olmuştu ve Fenerbahçe yardımcı antenörü ile kişisel bir durum oldu. Bekir'e yanlış davrandım, sinirliydim. Bir derdim sorunum varsa insanlarla yiğitçe konuşmayı severim. Bekir'in bana elini uzatmasını görmedim. Kimsenin elini sıkmamazlık etmem. Fenerbahçe maçından sonra gergin olduğum için hata yaptığımı söylüyorum. Bekir'e de kusura bakma dedim. İsmail Kartal'la ilgili olarakta durumla ilgili konuşmayı istemem, abimizdir. Çıkıp özür dilemesini beklerdim." dedi.

Kader bana Fenerbahçe teknik direktörlük teklifi getirmez

"Bir gün Fenerbahçe teknik direktörü olabilir misiniz derseniz; kader bana Fenerbahçe teknik direktörlüğü teklifi getirmez. Fenerbahçe düşmanı değilim olsa olsa rakibi olurum. Geçen sene Fenerbahçe ve Trabzonspor ile 2 çok zorlu maç oynadık. Benim bir takım kimliklerim olabilir . Ben bir takımı çalıştırıken sahada babamı tanımam. Kim hak ediyorsa o şampiyon olur. Beni kim takımın başına getiriyorsa o takımın menfaatlerini gözetirim." dedi.

Cenk Tosun gereğinden fazla göklere çıkartıldı

"Cenk Tosun'da form düşüklüğü var.Bu kafa yapısıyla büyük takımlarda olması zor. Bu iş gelişim işi. Her sene önceki seneni unutup kendini yeniden ispat etmek zorundadır oyuncular. Cenk Tosun'un bu hale gelmesi bizlerin suçu.Hemen göklere çıkarttık.Mantalite olarak daha çok çalışması lazım. Potansiyeli var yetenekli ama üstüne koyamadı. Çevrenin oyuncularda büyük etkisi var. İnsanı olduğundan fazla yere çıkartırsanız bunlar yaşanıyor. Cenk Tosun çok çalışırsa başarılı olur. Gaziantepspor'u çalıştırıken büyük takımlardan Bana Cenk'i alabilirmiyiz diye teklif yapan olmadı. Başkana gelmişse bilemem" dedi.

Alex fenomen Guti ile çalışmak istemem

"Alex bir fenomen. Onun gibi oyuncuyla çalışmayı isterim. Zidan hayranıyım.Takımda her şeyi yapacak her mevkide oynayabilecek o özelliklere sahip oyuncuyu isterim. guti ile çalışmam. Neden ise; yıldız oyuncu sahada iş yapan, her antremana çıkan, doğru davranış biçimi sergeleyen oyuncudur. Örnek olmalı nasıl yaşadığı beni ilgilendirmez ben sahadaki performansa bakarım. Guti'de yıldız oyuncu ama futbolda dün yok bu gün var. Alex mi hagi mi derseniz Hagi. Hagi başka bir oyuncuydu." dedi.

Alex mi Hagi mi derseniz; Hagi

"Alex sahada daha başarılı ama Hagi başkaydı. Antreman temposu, çalışması, sadece duran topa değil hareketli toplara da inanılmaz vururdu. İyi öğreticiydi. İnanılmaz çalım atardı, çok profesyoneldi ama furtbolculuğundan kurtulamamış bir teknik adamlık yaptı. Büyük oyuncu olmanız iyi teknik adam olmanızı grektirmez." dedi.

Sınırsız yabancı olmalı

"Ertuğrul Sağlam, Abdullah Avcı, Hikmet Karaman, Mesut Bakkal, Şota, Nurullah Sağlam gibi isimler pro lisans aldılar. Türkiye'de teknik direktör sorunu yok. Ben olsam ligi sınırsız yabancıyla oynatırdım. Sınırlama koymanın anlamı yok ama kriter koyabilirsiniz. Ben oyuncuya yerli yabancı gözüyle bakmam iyisini oynatırımTürklerin yabancılarla dostluklar kurmaları önemli. Şota en iyi dostum. Hiç ilişkimizi koparmadık kardeşim olsa bu kadar olur. Bu yabancılarla ilişkiyi koparmamalı yıllar sonra Gökhan atlayıp Brezilya'ya gitse Alexle otursa gezseler eğlenseler güzel olmaz mı? Yabancıyı yeteri kadar almalı. İhtiyacınız 2 tane ise 2 al sınırsız diye 20 tane alma. Yabancıyı ülke içinde bulamadığınız mevkiye almalı. Sınırsız olmalı ama bunun yanında oto kontrol de olmalı." dedi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com