Fenerbahçe'de kırmızı alarm

Fenerbahçe'de kırmızı alarm
İki hafta önce Fenerbahçe’ye Şampiyonlar Ligi vizesi veren UEFA, dünkü yargı kararlarından sonra disiplin soruşturmasını hızlandıracak.
Yargıtay aşamasını beklemeyeceği ileri sürülen UEFA’nın, TFF’den şike kararlarını gözden geçirmesini isteyebileceği ve eleme maçlarından önce fikrini netleştirebileceği öğrenildi.
 
Bir yıl süren şike ve teşvik davasında Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını açıklamasından sonra gözler UEFA’ya çevrildi. Mahkeme heyetinin iddianamede adı geçen şahısların tamamına yakın bölümüne çeşitli cezalar öngörmesi ve çok sayıda maçta şike yapıldığı ve teşvik verildiğine hükmetmesinin, UEFA Disiplin Müfettişliği’ni harekete geçireceği bildirildi.
 
22 Haziran’da Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi’nde oynayabileceğini bildiren, ancak Disiplin Müfettişliği ve Disiplin Kurulu incelemesinin devam ettiğini ifade eden UEFA’nın,  dün açıklanan ancak Yargıtay yolu açık bırakılan hükümler üzerinden incelemesini tamamlayıp, yaptırımları uygulamaya koymasının sürpriz olmayacağı kaydedildi. UEFA’nın Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu tarafından verilen kararların gözden geçirilmesini talep etmesinin ise uzak ihtimal olmadığı iddia edildi.
 
16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin tüm tutuklu sanıklar hakkındaki tahliye kararının delil karartma ve kaçma riski bulunmadığı gerekçesiyle verildiğini anımsatan hukukçular,  UEFA nezdinde “şüpheli” sıfatıyla hakkında inceleme bulunan Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi’nden çıkarılma riskinin arttığına dikkat çekti. Bilindiği gibi UEFA Birinci Başkan Vekili Şenes Erzik mahkeme kararının disiplin soruşturmasının kaderini etkileyip etkilemeyeceği şeklindeki soruya, “Benim yorum yapmam doğru olmaz. Konu kurulların işi” ifadeleriyle Fenerbahçe için tehlikenin henüz geçmediği sinyalini vermişti.
 
Fener’in kozu Yargıtay
 
UEFA’nın Fenerbahçe’yi Şampiyonlar Ligi’ne kabul ederken yaptığı açıklamada yer alan “Taraflar disiplin kuruluna yeni belge ve deliller sunabilir” ifadelerinden hareket edeceği öğrenilen sarı-lacivertli kulübün ise ilk aşamada Türkiye’deki hukuk sisteminin işleyişi ile ilgili bilgileri derleyerek UEFA’nın ilgili kurullarına ileteceği öğrenildi.
 
Fenerbahçe Kulübü hukukçuları, Yargıtay kozunu kullanırken ortada kesinleşmiş bir yargı kararı olmadığı ve öngörülen cezaların infaz aşamasına kadar kimsenin suçlu gösterilemeyeceğini savunacak. Bu arada Futbol Federasyonu Tahkim kararları çerçevesinde disiplin hukuku ile genel yargı kararları arasındaki çelişkinin ancak Yargıtay süreciyle netleşebileceğine dikkat çekilecek. (NSK)

Milliyet
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com