Fenerbahçe'ye Avrupa'dan iyi haber!

Fenerbahçe'ye Avrupa'dan iyi haber!
Avrupa Kulüpler Birliği'nin (ECA) iki gün süren toplantısı sonunda yayımlanan sonuç bildirgesinde Fenerbahçe kulübünün yaptığı lobi faaliyetlerinin büyük ilgisi görüldü.

ECA genel olarak, özel milli maçların FIFA takviminden çıkarılması üzerinde durdu. Fakat yapılan açıklamada özellikle Fenerbahçe ve TFF'yi yakından ilgilendiren şu iki madde dikkatlerden kaçmadı.


Birinci madde; “Mevcut yönetim sistemi içinde acilen bir reforma ihtiyaç vardır.”
 

İkinci madde; “Uluslararası model demokratik olmalıdır. Her federasyonun aldığı kararın diğerlerine uyum sağlaması gerekir. Birçok farklı ulusal model olduğu için karar alma organı farklı şekilde futbolu ve kulüpleri etkilemektedir. Burada kulüpler, federasyonlarla eşit olmalıdır. Söz konusu futbolu etkileyen ve belirleyen kurumlar sadece federasyonlar değil aynı zamanda kulüplerdir!”


Bayern Münih Kulübü Başkanı Karl Heinz Rummenige tarafından yapılan bu açıklama futbol otoriteleri tarafından, ECA'nın kulüplerin haklarını FIFA ve UEFA karşısında savunmak için yepyeni bir dönemin başladığı şeklinde yorumlandı.


AVRUPA BASININ HABERE YORUMLARI
Haberle ilgili yorumlarda ise ECA'nın çok yakın zamanda bir karar alarak, öncelikle özel milli maçlara futbolcu göndermeme konusunda karar alacağını, sonraki aşamada UEFA ve FIFA ile federasyonların, kulüpler ile verme aşamasında birlikte çalışmaya zorlanacağı iddia etti. 


ECA'nın ilerleyen dönemde Michel Platini'yi karşı Bayern Münih Başkanı Karl Heinz Rummenige'yi de UEFA Başkanlığı için aday gösterebileceği yine konuşulan konular arasında yer alıyor. Eğer ECA'nın aldığı bu karar kabul edilmezse, 2014 yılında kulüpler ile UEFA ve FIFA arasında bulunan memorandumun iptal edileceği ve ECA'nın pek çok üyesinin bu kararı desteklediği de bildiriliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com