Fenerbahçe'yi karıştıran açıklama!

Fenerbahçe'yi karıştıran açıklama!
Fenerbahçe'nin Avrupa'dan edenşike iddiaları için Uluslararası Spor Tahkim'e (CAS) açtığı davada ortalık karıştı.

Fenerbahçe Kulübü, resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada Lütfi Arıboğan ve İlhan Helvacı'yı TFF'deki görevlerinden istifaya çağırdı.
 
Asbaşkan Ali Koç, Federasyon yöneticileri Lütfi Arıboğan ve İlhan Helvacı'yı, UEFA savunmasına "şike yapılmıştır" görüşü vermekle suçladı.
 
Hedefteki isim Lütfi Arıboğan suçlamalara cevap verdi. UEFA müfettişinin gazete küpürlerinden yola çıkarak Fenerbahçe'nin şike yaptığına dair rapor yazdığını savundu.

Rapora itiraz eden TFF, savunmayı kaleme alan UEFA Müfettişi Pierre Cornu'ya "Neden böyle yazdınız?" sorusunu yöneltti. Ve asıl skandal, Cornu'nun şok itirafıyla patladı: "UEFA avukatları öyle yazdırdı"

Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Ali Koç, şike ve teşvik iddialarına yönelik soruşturma nedeniyle takımlarının Şampiyonlar Ligi’nden men edilmesi sürecinde, Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) bazı yetkililerince, UEFA’nın yanıltıldığını iddia etti.

UEFA'nın avukatları yazdırdı

UEFA Disiplin Müfettişi Pierre Cornu'nun raporuna göre soruşturmayı yürüten savcı Mehmet Berk'ten bilgi ve belge alınmadı. TFF'den iki yetkilinin "Fenerbahçe kesin şike yapmıştır" görüşü vardı. Böyle bir görüş vermediğini belirten Federasyon, bu rapordan 18 Kasım'da haberdar oldu ve hemen UEFA'ya cevap ve itiraz yazısı gönderdi. Bu raporun nasıl yazıldığı araştırıldı ve şok iddialara ulaşıldı. Savunmayı kaleme alan Cornu, neden böyle yazdığını soran TFF yetkililerine "Özür dilerim. UEFA'nın avukatları yazdırdı" cevabını verdi.

'FENERBAHÇE'Yİ UEFA'YA ŞİKAYET ETTİLER'

 Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’nda gerçekleştirilen basın toplantısında, yöneticiler Abdullah Kiğılı, Alaeddin Yıldırım ve kulüp avukatı Emin Bozkurt’la birlikte basın mensuplarının karşısına geçen Ali Koç, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) açtıkları dava sürecinde, hem UEFA’nın, hem de TFF’nin savunmalarından ayrıntılara yer verdi. TFF Başkan Vekili Lutfi Arıboğan ve TFF Baş Hukuk Müşaviri Prof. Dr. İlhan Helvacı’nın, incelemelerde bulunmak üzere İstanbul’a gelen UEFA Disiplin Müfettişi Pierre Cornu’ya kendilerini suçlu gösterecek bilgiler verdiklerini iddia eden Ali Koç, sert ifadeler kullandığı bu iki ismin istifalarını istedi.

FENERBAHÇE'YE JET CEVAP

 Türk Futbol Federasyonu Fenerbahçe yöneticisi Ali Koç'un basın toplantısına TFF'nin resmi sitesinden yanıt verdi:
 
"UEFA müfettişi yalan söylüyor!" "Söz konusu toplantıda adı geçen "Pierre Cornu'nun beyanından" 18 Kasım tarihinde haberdar olunmuş ve bunu takip eden ilk iş günü olan 21 Kasım Pazartesi günü de, UEFA'ya hemen cevap ve itiraz yazısı gönderilmiştir. UEFA'ya yollanan resmi yazıda; Pierre Cornu'nun beyanlarının kesinlikle gerçeği yansıtmadığı, detayları ve kronolojik sırayla anlatılmıştır. Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Ali Koç'un kulüp avukatı Emin Özkurt ile birlikte yaptığı basın toplantısı Türkiye Futbol Federasyonu tarafından dikkatle takip edilmiştir."
 
GAZETE KÜPÜRLERİYLE KARAR VERDİLER

Fenerbahçe'nin hedefindeki isim Lütfi Arıboğan, Hürriyet'ten Mehmet Arslan'a konuştu. İşte Arıboğan'ın suçlamalara verdiği cevap:

Siz de savcılık da bilgi vermediğine göre, nereden aldı bu kadar bilgiyi?

- Zaman zaman UEFA’nın bizi, bizden daha iyi takip ettiği hissine kapılıyorum. Bunun sebebi de iletişim araçlarının gelişimiyle, UEFA’nın medya takip sistemi.

Örneğin, sürecin başında UEFA’nın hukukçuları ile bizim hukukçularımız bilgi paylaşırlarken, UEFA’nın hukukçuları transferde bir at teklifinin varlığından söz ettiler. O dakikaya kadar bizim hukukçular, UEFA hukukçularını hiçbir şekilde bilgilendirmemişlerdi.Bu bilgileri nereden aldıklarını sorduklarımızda, medyayı adım adım takip ettiklerini söylediler. Benim gözlemim ve inancım odur ki, UEFA bu kararı basında çıkan haberlerin ışığında aldı.
 
CORNU, “KİRLİ OLAN TAKIMLAR GELMESİN" DEDİ
 
- Cornu ayrılırken size “F.Bahçe’yi Şampiyonlar Ligi’ne almayacağız” dedi mi?

- “Bu kadar ithamın yüzde 1’i bile doğru olsa bizim için yeterli, almayız” dedi.
 
- Siz niye itiraz etmediniz?

- “Biz yapamayız” dedik zaten. Takımlarımızla ilgili bir karar alamayız. Çünkü ortada ne bir mahkeme kararı var ne de federasyonun disiplin kurullarınca alınmış bir karar. Hiçbir işlem yapamayacağımızı söyledik. Kaldı ki, ben tecrübeli bir yönetici olarak, suçu sabit görülene kadar insanların, kurumların masum olduğuna inanan bir insanım.
 
- Yani o size göndermeyin mi dedi?

- Aslında “Kirli olan takımlar gelmesin” dedi. Bu takımların kendi iradeleri ile Avrupa maçlarına gelmemesini istedi.
 
- Mehmet Ali Bey’in, “Kendine güvenmeyen gitmesin” açıklaması da bunun sonucu geldi galiba...

 - Evet sonra Sayın Başkanımız bir açıklama yaptı.
 
GAZETE KUPÜRLERİNE BAKIP KARAR VERDİLER
 
- Cornu, Savcı Mehmet Berk’ten bilgi istedi ve sanırım alamadı?

 - Evet, savcı “Gizlilik var, bilgi veremem” dedi.
 
- Bu kadar mı?

 - Aslında UEFA gizlilik kararının kaldırılmasını talep ediyordu. Ama bunun mümkün olmadığını görünce, “Gazetelerde yazılanlar doğru mu?” diyerek medyada yer alan bilgilerin doğruluğunu sordu savcıya. “Doğru” yanıtı alınca da ilginç bir yöntem önerdi:

 “Madem gizlilik kararını kaldıramıyorsunuz ve madem gazetelerde yazılanlar doğru, o zaman sanıklar bu haberlerin ışığında savunma haklarını kullansınlar.”  Ama bunun mümkün olmadığı kendisine anlatıldı.
 
- Peki nasıl bu kararı aldılar?


 - Benim kişisel gözlemim bu. Medyada çıkan haberler. Hem bakın UEFA’nın gönderdiği yazıda Etik Kurulu raporundan söz ediliyor. Biz Cornu’ya Etik Kurulu raporu hakkında da bir şey söylemedik ki. Ben daha o raporu okumadım inanın. Hemen arkamızdaki odada bulunuyor tüm dosyalar. Bakmadım, çünkü suç.
 
- Cornu, savcıdan gazete haberleriyle, tapelerin ve şike dosyasının aynı olup olmadığını öğrendi. Ve öyle mi bir karar verdi?

 - Evet.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com