Fenerbahçe'yi nasıl harcadılar? İşte Gerçekler!

Fenerbahçe'yi nasıl harcadılar? İşte Gerçekler!
TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar'ın yaptığı, 'UEFA bizi 8 yıl kupalardan men etmekle tehdit etti' sözünün altının boş olduğu ortaya çıktı.

Belçika'nın Liege kentinde yaşayan arkadaşımız Selçuk Tekatlı, CAS'ın karar verici hakem heyeti üyesi Belçikalı Frans Meulmans'ın fikirlerine başvurdu.

Belçika Futbol Birliği Hukuk Bölümü eski Başkanı ve Belçika Milli Olimpiyat Komitesi üyesi, Belçika Futbol Birliği eski başkan yardımcısı ve FIFA eski avukatı, Spor Tahkim Belçika Komisyonu kurucusu ve Temyiz Kurulu eski üyesi olan Meulmans yaptığı değerlendirmede, şunları söyledi.

UEFA, Fenerbahçe'yi Şampiyonlar Liginden men edebilir miydi?

UEFA, 26 Nisan 2007 yılında aldığı karar doğrultusunda Fenerbahçe'nin şike yaptığına kanaat getirecek bilgilere ulaştıysa İstanbul ekibinin savunmasını dahi almadan bu kulübü kendi düzenlediği turnuvalardan ihraç edebilir.

UEFA, Fenerbahçe'yi turnuvalara almaz. Kanıtlarına güveniyorsa, dava sonuçlanmadan da Türk ekibini 3 ile 5 yıl süresince kendi düzenlediği turnuvalardan da men edebilir. 

TFF, Fenerbahçe'yi Şampiyonlar Ligine gönderseydi, UEFA Türk futbolunu cezalandırabilir miydi?

Fakat şike soruşturmasıyla ilgili verilecek karar tamamen şikeyi yapan kulübü bağlar. Yani sizin dediğiniz gibi TFF Başkanı, 'UEFA bizi 8 yıl men eder' gibi bir durum kesinlikle söz konusu değil. Yani şike cezası bir ülkenin tüm kurumlarının cezalandırılması anlamına gelemez.

Yunanistan'da Volos ceza aldı, UEFA, Yunan takımlarını neden cezalandırmadı?

En yakın örnek Olympiakos Volos. Yunan takımı kanaat üzerine önce EPO (Yunanistan Futbol Federasyonu) daha sonra da UEFA tarafından cezalandırılmıştır. Fakat ne EPO ne de diğer Yunan takımları UEFA'nın turnuvalarından uzaklaştırılmamıştır. Bu Türkiye için de geçerlidir. Eğer UEFA tüm Türk futbolunu cezalandıracak olsa Şampiyonlar Ligine Fenerbahçe'nin yerine Trabzonspor'u kabul ederdi.

UEFA, Türk Milli Takımını da cezalandırabilir miydi?

Bir ülkenin milli takımının uluslar arası turnuvalardan ihracına UEFA değil FIFA karar verir. TFF Başkanı 'UEFA milli takımımızı da turnuvalardan ihraç edecekti' gibi bir cümle kurduysa burada bir kavram karmaşası vardır.

Fenerbahçe'nin avukatı Dupont, 'ortada büyük bir haksızlık var. Şampiyonlar Ligini oynatmam' tarzında çok sert bir çıkış yaptı. Bu mümkün müdür?

Biraz abartılı bir çıkış. Ortada UEFA'nın aldığı bir karar yok. Karar UEFA'nın tavsiyesiyle TFF tarafından alınıyor. Fenerbahçe UEFA'yı değil ancak TFF'yi dava edebilir. Eğer Fenerbahçe aleyhine açılan davada aklanırsa ciddi anlamda tazminat davaları talep edebilir.

UEFA'nın sorumluluğuna dönersek? TFF Başkanı dedi ki, 'UEFA tazminat ödemeyi kabul etti' bu olabilir mi?

UEFA tavsiye etmiş, UEFA'nın TFF ile görüşen yetkilisi de pokeri iyi oynamış. Kararı alan TFF… UEFA'nın burada herhangi bir sorumluluğu yok. UEFA burada ancak şu şekilde sorumlu olabilir. Eğer UEFA, TFF'ye yazılı bir belge verip 'TFF, Fenerbahçe'nin alacağı bir kararlar tazminata mahkum edilirse ben bunu ödemeyi kabul ediyorum' ortak bir karar aldıysa bu kabul edilebilir. Ama UEFA eğer böyle bir belge verdiyse Fenerbahçe bu kez de CAS'a UEFA aleyhine dava açma hakkı kazanır. Böyle bir belgenin varlığı önemli.

Fenerbahçe'nin gönderdiği 'temiz' belgesi önemli değil mi?

UEFA temiz belgesi nedeniyle Fenerbahçe'yi Şampiyonlar Ligi'nden men etmemiş olmalı. Çünkü bu temiz belgesine rağmen Fenerbahçe, Şampiyonlar Liginden men edilse ve Fenerbahçe yargı önünde aklansaydı, o zaman Dupont'un iddialı sözü hayat bulurdu. Sanırım sizi aydınlatmışımdır. Teşekkür ederim. Başka soru almıyorum.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com