Feribot kazası inatlaşma yüzünden

Feribot kazası inatlaşma yüzünden
Marmara Denizi'nde yaşanan feribot kazasının, kaptanların inatlaşması yüzünden meydana geldiği ortaya çıktı.

Koskoca denizde feribot ve Ro-Ro kaptanlarının "Yol benim" inatlaşması yüzünden 830 yolcu ölüm korkusu yaşadı. Olay hakkında soruşturma başlatıldı.

Bursa'dan yolcu aldıktan sonra Yenikapı'ya hareket eden Osmangazi-1 adlı feribot, Sivriada açıklarında UND Ege adlı Ro-Ro gemisi ile karşılaşınca daha hızlı olduğu gerekçesiyle 'yol' istedi. Ancak Ro-Ro'nun kaptanı Erhan Tok "Rotanı değiştir" yanıtını verdi. Kaptanların kısalı süreli inatlaşması ise gemiyle feribotu burun buruna getirdi. Feribotun kaptanı son anda manevra yaparak büyük çarpışmayı engelledi. Ancak sürtünmeye mani olamadı. Şans eseri kimsenin yaralanmadığı kazada yolcular büyük panik yaşadı.

'ROTANI DEĞİŞTİR'

Güzelyalı-Bursa-Yenikapı seferini yapan Vural Erol yönetimindeki Osmangazi-1 feribotu dün sabah yolcularını aldıktan sonra saat 07.30'da İstanbul-Yenikapı'ya doğru yola çıktı. İçinde 830 yolcu ve 150 araç bulunan feribot iddiaya göre; Sivriada açıklarında İtalya'dan Pendik Limanı'na doğru gelen UND Ege adlı Ro-Ro gemisi ile karşılaştı. 34 deniz mili hızıyla ilerleyen feribotun kaptanı Erol, 19 deniz mil hızla ilerleyen UND Ege'nin kaptanından yol istedi. Ancak UND Ege'nin kaptanı, Erol'a "Rotanı değiştir" yanıtını verdi. Her iki deniz aracı da yollarına devam edince burun buruna geldi. Feribotun kaptanı Erol, çarpışacaklarını anladı ve ani bir manevra yaptı. Buna rağmen UND Ege, feribotun sol ön tarafına sürtündü. Kaza sırasında yolcular büyük panik yaşadı.

HASAR TESPİTİ YAPILDI

Küçük hasar meydana gelen feribot kendi imkânlarıyla yoluna devam ederek Yenikapı İskelesi'ne ulaştı. Feribotun yanaşmasından kısa süre önce ise çok sayıda ambulans ile polis ekibi iskelede hazır tutuldu. İstanbul Valiliği, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ve İstanbul Liman Başkanlığı kazayla ilgili inceleme başlatırken, Sahil Güvenlik ekipleri feribottta hasar tespit çalışması yaptı.

SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürü Cemalettin Şevli: "İddiaları ben de duydum ama şu anda bana da kesin bilgi gelmedi. Tahkikatımız devam ediyor. Kaptan arkadaşlarımızı ifadeye çağırdık. Müfettişlerimiz, şu anda ifadelerini alıyor. Ortada bir kaza var. Sebebini belirlemek için durumu netleştirmeye çalışıyoruz. Kesin bilgi yani rapor henüz bana gelmedi. Soruşturma devam ediyor. Seyir, mal ve can emniyeti için gemilerin biri Pendik diğeri Yenikapı Limanı'na alındı. Çarpışma Tüzüğü'ne göre kaptanın belli yönü var. Herkesin diğer geminin hangi tarafından, neresinden, ne mesafeden geçeceği bellidir. Bu kuralların ihlali var mı? Bu raporun çıkmasıyla kesinlik kazanacaktır. Müfettişlerimiz yapılan hataya göre kaptanlarımıza uyarı, kınama gibi mesleki cezalar verilmesini önerebilirler. Cezanın niteliğini kural ihlali belirler." dedi.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com