Fethullah Gülen'e Sert Çıktı!

Fethullah Gülen'e Sert Çıktı!
Fethullah Gülen ile MHP arasında başlayan kıvılcımları bu sözler ateşleyecek! Bahçeli, Gülen için çok sert konuştu!..

Referandum sürecinde okyanus ötesini işaret ederek 'Evet' oyu için kampanya başlatan Fethullah Gülen ile MHP arasında başlayan gerginlik dün doruk noktasına çıktı. MHP Lideri Devlet Bahçeli, Fethullah Gülen'i ağır bir dille eleştirerek, "Fethullah Gülen'e saygımız azalıyor" dedi.

Bahçeli bugün kurmaylarıyla birlikte Ankara'da gazete ve televizyonların Ankara temsilcilerine bir kahvaltı verdi. MHP Liderinin hedefinde Fethullah Gülen vardı. Bahçeli Gülen'i şu sözlerle eleştirdi:

"MHP'nin genel başkanlık makamı bir tarikatın, bir cemaatin siyasi sesi, siyasi odağı haline gelemez. Eğer bir cemaate ya da tarikata bağlı, kendi inanç sistemini yaşayan bir parti mensubumuz, o cemaatin siyasallaşma süreci paralelinde hareket etmeye başlarsa MHP ile ilişkisi kopmuş demektir.

Türkiye'de bir sosyal kurum olarak inanç temelinde var olan cemaat ve tarikatlara karşı kendi elemanlarını kısıtlayan, sınırlandıran, uzak tutan bir anlayışa sahip değiliz. MHP'ye gönül vermiş arkadaşlarımız inanç temelinde bu tür ilişkiler içerisinde bulunabilir. Buna bugüne kadar da hiç bir müdahale olmamıştır ancak MHP’nin genel başkanlık makamı bir tarikatın, bir cemaatin siyasi sesi, siyasi odağı haline gelemez.

Buna dikkat etmek lazım. İkinci olarak eğer bir cemaate ya da tarikata bağlı, kendi inanç sistemini yaşayan bir parti mensubumuz, o cemaatin siyasallaşma süreci paralelinde hareket etmeye başlarsa MHP ile ilişkisi kopmuş demektir. O zaman MHP’nin ilkeleri, kuralları, parti tüzüğü programı dışında bir başka odağın yönlendirmesiyle, toplumda siyasi kanaatlerini inanç sistemleriyle karıştırarak uygulamaya başlamış demektir, ki biz bunu kabul etmiyoruz.

Türkiye’de bu inanç kurumları veya toplumu saygı duyduğu bir takım manevi şahsiyetler, ne kadar siyasetten kendisini arındırırlar ise, ne kadar bir siyasi partinin yanında gözükme gibi bir hataya düşmezler ise, Türkiye’ye çok daha büyük hizmet etmiş olurlar kanaatindeyim."

İÇİMİZDEKİ 'EVET'ÇİLER

Bazı MHP’lileri "evetçi, politikanın unsurları" olarak niteleyen Bahçeli, şöyle konuştu:

"O bakımdan bizim içimizde bazı arkadaşlarımız, Fethullah Gülen grubuyla, ilişkileriyle, artık ’evetçi’ bir politikanın unsurları haline gelmişlerdir bunu da bazı gazetelerde sürekli yazdıklarını görüyoruz, bazı televizyonlara çıkartılmak suretiyle oralarda konuşturulduklarına şahit oluyoruz, bunlar önemli sayıda değillerdir. Onun için geçmiş dönemlerde de bir sözümü tekrarlamak istiyorum; bu bir büyüklük kompleksiyle söylenen değil MHP’nin gerçeğiyle hareket eden bir anlayıştır; ’Bir dağa bir serçe konsa dağ ne kazanır, bir dağdan bir serçe kalksa dağ ne kaybeder?’.

GÜLEN'E SAYGIMIZ AZALIYOR

Bu görüşü iyi değerlendirmekte yarar var. O bakımdan tabi bizim düşüncemiz veya birilerine tavsiyemiz olarak söylemiyorum; Fethullah Gülen grubuna karşı Milliyetçi Hareket Partisi insanlarının, zannediyorum saygısı gittikçe azalmaktadır. Bu konuyu dikkate alırlarsa kendileri için de yararlı olur diye düşünüyorum."

Başbakan Erdoğan’ın, referandum sonrası teşekkür ettiği çevreleri hatırlatan Bahçeli, Ankara’da, ‘sınırlı sorumlu yapı kooperatifler’ bulunduğunu hatırlattı ve ilginç bir benzetmede bulundu:

AKP SİYASİ KOOPERATİFİ KURULMUŞTUR

"Şimdi bu aşamada, sınırlı sorumlu siyasi kooperatifler kendisini gösterdi. Bunun öncülüğü, ana sermayesi, AKP’de bulunan SP, BBP, HAK-PAR, diğer partiler ve sivil toplum kuruluşları ile sınırlı sorumlu AKP siyasi kooperatifi kurulmuş oldu, teşekkülün özü budur."

YSK AÇIKLASIN!

"Hayır" pusulasının üzerine nereye oy vurulursa CHP’ye yazıldığı, nereye vurulursa MHP’ye yazıldığını anlamanın zor olduğunu ifade eden Bahçeli, değerlendirmelerin bilimsel olmadığını savundu.

YSK’ya çağrıda bulunan Bahçeli, kısa süre içerisinde köy ve mahalle bazında sandık sonuçlarının açıklanmasını istedi.

Bahçeli, bu sonuçların da bir önceki herhangi bir seçimle karşılaştırılması gerektiğini söyledi.

"Türkiye genelinde bu analizler yapılmadan bazı kamuoyu araştırma kuruluşlarının daha önceki açıklamaları doğrultusunda MHP’yi, referandumda ’hayır’ oylarından dolayı Türk siyasi hayatında mahkum etmeleri çok doğru ve sağlıklı olmamıştır" diye konuşan Bahçeli, partisinin "bu yönüyle bir oy kaybına büyük oranda uğradığı kanaatinde olmadıklarını" bildirdi.

Bahçeli, MHP’nin konumunun ne olduğunun yakından görülmesi için erken seçime gidilmesinin şart olduğunu, böylece MHP’nin Türk siyasi hayatında ne ölçüde yer aldığının görülebileceğini kaydetti.

Referandumdan sonra partisinin linç kampanyasıyla karşı karşıya kaldığını öne süren Bahçeli, partisinin oy kaybettiğine dair yapılan analizlerin doğruyu yansıtmadığını öne sürerek şu ifadeleri kullandı:

Başbakanla sıkı-fıkı olan çevrelerin iddia ettiği gibi partimizle değerlendirmeleri ciddi değildir. Nasıl olur da MHP yüzde 6-7 civarındadır diyerek bir hükme varmaları büyük bir talihsizliktir. Ayrıca basının nereye vurulursa CHP'ye, nereye vurulursa MHP'ye yazılıyor bunu anlamak zor. Bilimsel gözükmüyor. Buradan çağrıda bulunuyorum. YSK kısa süre içerisinde köy ve mahalle sandıklarını da değerlendirerek kamuoyunu biglilendirmesinde yarar vardır. Sağlıklı yolu köy ve mahalle esasına göre sandık sonuçlarının kamuoyuyla paylaşılması ve bir önceki her hangi bir seçimle karşılaştırma yaparak hangi siyasi partinin hangi köy veya mahallede oylarında ne kadar kaybı olmuştur bunu görmek mümkün olabilir."

ERKEN SEÇİME VAR MISINIZ?

MHP'nin oy oranında azalma olduğu iddialarına bir öneriyle yanıt veren Bahçeli'ye göre yapılacak erken seçim bunun böyle olmadığını ortaya koyacak.

İşte Bahçeli'nin o sözleri:

Bazılarının iddia ettiğine göre partimizin oy kaybına uğradığı doğru değildir. Bu bakımdan MHP bir teklif sunmaktadır. Eğer bu basın mensupları ve televizyon yorumcuları MHP'nin konumunun ne olduğunu yakından görmek ve analiz etmek istiyorlarsa bir erken seçime giderek orada MHP'nin ne oranda Türk siyasi hayatında yer aldığını test etmeleri daha doğru bir yaklaşımdır...

BAHÇELİ BU GAZETE VE TV'LERİ SALONDA İSTEMEDİ

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli medyanın Ankara Temsilcileriyle kahvaltıda biraraya gelecek. Fakat ilginç olan MHP yönetiminin medyanın büyük bir kısmının temsilcilerini kahvaltılı toplantıya davet etmemeleri oldu.

Her yıl yapılan geleneksel değerlendirme kahvaltısına geçen yıl da bazı televizyon ve gazetelerin temsilcileri davet edilmemişti. Ancak MHP yönetimi basın kuruluşları arasında ayırım yapmadan bütün haber merkezlerine toplantının yapılacağına dair bilgilendirme faksı gönderdi. Toplantıya davet edilen Ankara Temsilcileri bizzat telefonla arandı.

İşte MHP'nin yöneticilerine ambargo uyguladığı basın kuruluşları:

Kanal 24, Star Gazetesi, Yenişafak Gazetesi, Zaman Gazetesi, Bugün Gazetesi, Samanyolu Tv, Samanyolu Haber Tv, Kanaltürk, Habertürk Tv, İHA, Cihan Haber Ajansı, Tgrt Haber,Türkiye Gazetesi, Vakit Gazetesi, Kanal 7, Taraf Gazetesi.

MHP aynı zamanda uyguladığı ambargo da internet medyasını da unutmadı! Toplantıya İnternet medyasından temsilciler de davet edilmedi.

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com