Fethullah Gülen'i açık açık hedef aldı

Fethullah Gülen'i açık açık hedef aldı
İlim Yayma Vakfı'nın 40. Yılı dolayısıyla düzenlenen programa katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ilk defa açık açık Fethullah Gülen’i hedef aldı.

Başörtüsü yasağı hakkında konuşan Başbakan Erdoğan "kızlarımız büyük zulümler gördü. Kim verecek bunların hesabın... O dönemlerde başörtüsü füruattır diyenler oldu" dedi.
 
Başbakan Erdoğan’ın konuşmasında yer verdiği  "başörtüsü füruattır" sözleri ise Fethullah Gülen'e aittir. Gülen’in yaptığı bu açıklama İslami camia tarafından büyük bir tepki toplamıştı. Zaman Gazetesi yazarı Ali Ünal tartışmalara bir açıklık getirmeye çalışmış ve bu açıklama "tr.fgulen.com" adresinde de yayınlanmıştı.,
 
İşte o yazı:
"Başörtüsü meselesinde Fethullah Gülen Hocaefendi'nin tavrı, her iki tarafça da zaman zaman yanlış anlaşılmış, yanlış değerlendirilmiş ve maalesef bazen de kasıtlı olarak yanlışa alet edilmiştir. Fethullah Gülen, başörtüsünün İslam'ın furuata dair emirlerinden olduğunu söylemiş ve ülkede bir kavga sebebi yapılmaması gerektiğine dikkat çekmiş ve böylece, başını örtmekle, okumak veya resmi vazife yapmak arasında kalan hanımlar ve bu konuda söz sahibi alimler için karar ve değerlendirmelerinde önemli bir kıstas ortaya koymuştur. Bilindiği gibi, İslam'ın bütün hükümleri usul ve furuat diye iki grupta mutala edilegelmiştir. Usul, kişinin İslam dairesinde olup olmadığının temel ölçüleri mesabesindeki imani esaslar için kullanılırken, furuat ise, diğer bütün sorumlulukları, emir ve yasakları içine alır. Ayrıca, tesettür, Kur'an'ın kesin bir emri olmakla birlikte, İslam'ın şartlarından da değildir. Fakat bu, hiçbir zaman bu hükmü küçümseme manasına gelmez. Sadece, Allah neye ne kadar değer vermiş ve neyi nereye koymuşsa, ona o kadar değer vermek ve oraya koymak gerektiği konusunda bizi dikkatli olmaya çağırır. Aksi halde ölçüler kaybolur ve maalesef bilhassa son asırlarda İslam dünyası olarak çok zaman maruz kaldığımız üzere, "Belki bir şey kazanırız; ama bizden pek çok şey gider." (UGE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com