Fezleke öncesi ekran kavgası

Fezleke öncesi ekran kavgası
4 eski Bakanla ilgili soruşturma, Meclis TV'nin yayın yapmadığı Pazartesi gününe alınınca tartışma çıktı. Üç parti Çiçek'e başvurdu.

TBMM'de 4 eski Bakanla ilgili verilen soruşturma önergelerinin görüşme günü, Meclis TV'nin yayın yapmadığı 5 Mayıs pazartesi gününe alınınca tartışma çıktı. CHP, MHP ve HDP, ''Canlı yayın yapılsın'' diyerek TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e başvurdu.

CHP-MHP ve HDP Grup Başkanvekilleri Akif Hamzaçebi, Oktay Vural ve  Pervin Buldan'ın yazılı başvurularında ''TBMM, 5 Mayıs 2014 Pazartesi günü 4 bakan hakkındaki soruşturma önergelerini görüşecektir. Ancak bu görüşme için TBMM’nin çalışma günlerinin dışında bir tarih belirlenerek, TBMM TV’den yayınlanması engellenmiştir'' denildi ve  5 Mayıs günü TBMM TV’nin canlı yayın yapması istendi.

BAŞKA KAMERA ALINMIYOR

Meclis TV, Genel kurul toplantılarını haftanın üç günü Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri 15.00-19.00 arasında canlı olarak yayınlıyor. Özel TV kanalları da bu görüşmeleri Meclis TV'den alabiliyor. Genel kurulda Meclis TV dışında çekim ve canlı yayına izin verilmiyor. TBMM Başkanlığı CHP'nin başvurusunu kabul etmezse, görüşmeler Meclis TV'den yayınlanmayacak.

TBMM görüşmelerinde soruşturma önergesi kabul edilirse 15 kişilik bir komisyon kurulacak. 4 siyasi parti, kendilerine düşen üye sayısının 3 katı isim bildirecek ve çekilen kura sonucu 9 AKP, 4 CHP, 1 MHP ve 1 BDP milletvekili belirlenecek. Komisyonunun çalışma süresi en çok 4 ay olacak. Hazırlanacak rapor Genel kurula gönderilecek. Genel kurul, en az 276 oyla Yüce Divan'a sevk kararı verirse 4 eski bakan Anayasa Mahkemesinde yargılanacak.

Meclis komisyonu soruşturma kapsamında adı geçen isimlerin bilgisine de başvuracak. 4 eski bakan da ifade verecek. Ayrıca eski Bakanlarla rüşvet ilişkisine girdiği öne sürülen İran kökenli iş adamı Rıza Sarraf'ın da komisyonda dinlenmesi bekleniyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com