Fezlekeler Düğüm Oldu!

Fezlekeler Düğüm Oldu!
Savcının Meclis'e gönderdiği dosyalar, "fezleke" değilmiş!

ÇİÇEK: "MECLİS'E İLK KEZ SAVCILIK KANALIYLA TALEP GELDİ"

Meclis'te fezleke düğümü çözülemiyor. Meclis Başkanı Cemil Çiçek, bakanlarla ilgili Meclis'e gelen yazının bir fezleke ya da dokunulmazlık dosyası olmadığını öne sürdü. "Sadece bilgilendirme yazısı" dedi. Gizlilik ısrarını sürdürdü. Çiçek'in bir başka iddiası ise Meclis'e, ilk kez savcılık kanalıyla böyle bir talebin geldiği...

CHP'Lİ HAMZAÇEBİ: "ÇİÇEK,DOĞRUYU SÖYLEMİYOR!"

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ise Çiçek'in sözlerinin gerçeğe ve hukuka aykırı olduğunu söyledi. "Kendi içinde çelişiyor" yorumu yaptı. 

SANSÜRSÜZ HABER, O TUTANAĞA İKİ GÜN ÖNCE ULAŞTI!

Hamzaçebi, SANSÜRSÜZ HABER'in iki gün önce ortaya çıkardığı tutanakları hatırlattı. 1985 yılında eski bir bakan için savcıların hazırladığı fezlekenin Meclis'e geldiğini ve içinde suçun iştirakçisi sivil kişilerin de olmasına karşın, o dosyaların ayrılıp, Bakanla ilgili bölümün incelenmeye açıldığını vurguladı. 

O FEZLEKEYİ MİLLETVEKİLLERİ OKUMUŞ!

1985 yılına ait o fezleke, Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu için hazırlanmıştı. Fezleke ekinde, Ankara Cumhuriyet Savcılığı'nın yazılarının yer almasına karşın, dönemin Meclis Başkanı Necmettin Karaduman, fezlekenin ekleriyle birlikte incelenmesine olanak vermişti.   

"MECLİS SORUŞTURMASI"NIN ANLAMI KONUSUNDA ANLAŞAMIYORLAR

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Meclis Soruşturmasının siyasi bir yöntem olmadığını, 'adli denetim aracı', 'hukuki işlem' olduğunu söylüyor. Muhalefet ise bu soruşturmanın aynı zamanda bir denetim aracı olduğunu savunuyor. İşte bu kavram karmaşası nedeniyle, dosyaların incelemeye açılıp/ açılmaması konusunda iki taraf anlaşamıyor. 

BÜROKRATLAR DOSYALARI İNCELEDİ Mİ?

Muhalefet, en başından beri Meclis Başkanı Çiçek'i, bakanlar hakkında gelen dosyaları bürokratlara incelettiği iddiasıyla eleştiriyor. Hatta CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, bürokratlara inceletilen ve milletvekillerinden saklanan dosyalar nedeniyle, Çiçek'in suç işlediği görüşünde. Çiçek ise kendisini "bürokratlar klasörü okumuyor, sadece gelen bilgilendirme yazısını inceliyor" diyerek savunuyor. 

MECLİS'TE ŞU AN 5 SORUŞTURMA ÖNERGESİ VAR

Dün akşam itibariyle hem AKP hem de CHP 4 bakan hakkında soruşturma  önergesi kurulması için önergelerini Meclis Başkanlığına vermiş durumda. AKP'liler dört bakan hakkında tek, CHP'liler ise ayrı ayrı komisyon kurulmasını istiyor. 

SAVCILIK, BAYRAKTAR DOSYASINI AYRI YOLLAMIŞ!

Bu arada, Meclis' e gönderilen savcılık dosyalarında eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın ayrı tutulduğu ortaya çıktı. Çiçek, savcılıktan gelen yazıda biri Bayraktar, diğeri ise kalan 3 bakan olmak üzere iki ayrı komisyon kurulmasının istendiğini ifade etti. 

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Soruşturma önergeleri doğrultusunda 1 ay içinde komisyon kurulması gerekiyor. Komisyonun çalışma süresi ise 4 ay. Yani yaklaşık 5 aylık süre boyunca süreç devam edecek. 
Partiler, 15 kişiden oluşacak komisyon için kendilerine düşen üye sayısının 3 katı aday gösterecek. Sonra kura ile üyelerin isimleri belirlenecek. Partiler komisyonda, aldıkları oy oranında temsil edilecek.  9 AKP, 4 CHP, 1 MHP ve 1 BDP'Lİ milletvekili üye olabilecek. Sadece seçilen 15 üye, fezleke elindeki dosyaları inceleyebilecek. 

AKP, CHP'Lİ ÜYELERE İTİRAZ ETMEYE HAZIRLANIYOR

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin , CHP'li tüm milletvekillerini yaklaşık 10 gündür yakın takibe  aldığı belirtiliyor. Bakanlar ve yolsuzluk iddiaları hakkında açıklama yapmış olan milletvekillerinin, komisyon üyesi olması halinde AKP yönetimi, itiraz edecek. Çünkü bir tür yargı sürecinin işleyeceği komisyona 'tarafsız görev yapabilecek' isimlerin seçilmesi gerektiği savunulacak. Yolsuzluk ve rüşvet iddiaları hakkında görüş beyan etmiş milletvekillerinin 'ihsas-ı rey' yaptığı gerekçesiyle üye olmasına karşı çıkılacak. 

YÜCE DİVAN YOLU...

Bakanlar, Soruşturma Komisyonu süreci sonunda suçsuz bulunursa, Komisyon Önergesinde yer alan suçlamalardan da aklanmış olacak. Aynı iddialarla tekrar soruşturulamayacak. Komisyon, bakanları suçlu bulursa ve rapor de Genel Kurul oylamasında kabul edilirse, ilgili bakanlara YÜCE DİVAN yolu açılacak. Muhalefet, böyle bir durumda  Rıza Zarrab ya da bakan çocukları gibi iddialara karışan diğer isimlerin de YÜCE DİVAN'da yargılanması gerekeceğini öne sürüyor. (BEE)

BAKANLAR HAKKINDA HANGİ SUÇLAMALAR VAR?

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com