Fezlekeler savcılığa iade edildi

Fezlekeler savcılığa iade edildi
Rüşvet ve yolsuzluk operasyonu kapsamında eski dört bakan hakkında görevden alınan Savcı Celal Kara'nın hazırladığı fezlekeler iade edildi.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, İstanbul’daki rüşvet ve yolsuzluk operasyonu nedeniyle haklarında fezleke düzenlenen eski bakanlar Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar’ın dosyalarının Adalet Bakanlığı tarafından savcılığa iade edildiğini açıkladı. Çiçek, Başsavcılığın doğrudan Meclis’e gönderdiği Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hakkındaki fezlekeyi “Adalet Bakanlığı’na göndermesi gerekir” diyerek iade etmişti. A Haber’de açıklamalar yapan Çiçek, şunları söyledi:

BAKANLIKTA TUTAMAZ

“4 eski bakanla ilgili fezleke bize gelmedi, Adalet Bakanlığı’na gelmiş. Bu ana kadarki uygulamalarda bize gelen dosyalar, bakanlık ve Başbakanlık üzerinden gelmiş. Savcının bugüne kadar direkt göndermesi yok. 2011’de Adalet Bakanlığı savcılıklara genelge gönderiyor, ‘Bu evrakları doğrudan Meclis’e gönderin’ diyor. 4 bakanla ilgili konu Adalet Bakanlığı’na gelmiş, bildiğim kadarıyla bakanlık da o genelgeye uygun olarak savcılığa iade etti, kesin bilmiyorum ama böyle. Çünkü ‘yetkimiz yok’ dediğine göre Sayın Bakan, onu bakanlıkta tutmayacak, ilgili makama, savcılığa gönderecek, onlar bize gönderecek.

32 KLASÖR GELDİ

Adalet Bakanı ile ilgili bize gelen bir dosya oldu. İzmir’de yürütülen bir soruştur ma ile ilgili Sayın Bakanın yargıya müdahale ettiği anlamına gelebilecek, görüşme yapmış ilgili savcı ile ‘tarafsız olun, adil davranın’ diye. Başsavcılık önce Adalet Bakanlığı’na göndermiş bakanlık da ‘siz bunu Meclis’e gönderin’ demiş. Dosya Meclis’e geldi, gelirken usul ve hukuki hata yapılarak geldi. Soruşturma gizlidir. Bir bakanla ilgili Meclis soruşturması yolunu açacak bir yazı bize geliyorsa, sadece o bakanla ilgili evrakın bize gönderilmesi lazım. Yazıyla birlikte 32 klasör dosya geldi. Biz bu dosyaları gizli olduğu için açmadık. Bu soruşturmalar belki 2 yıl sürecek. Bu soruşturma İzmir’de gizli ama Ankara’ya gelince açık hale gelecek.

SORUŞTURMA YAPILACAK

Bize evrak gelir, biz bunu Meclis Genel Kurul’unun bilgisine sunarız. Genel Kurul’un bilgisine sunulduktan sonra en az 55 milletvekilinin imzası ile Meclis soruşturması açılması yönünde bir önerge verilecek, bu önerge kabul edilirse 15 kişilik bir komisyon kurulacak, soruşturma yapacak. Meclis sonuçta oylamada ‘evet bunun Yüce Divan’a gitmesi gerekiyor’ diyorsa, o iddianame yerine geçiyor ve Anayasa Mahkemesi’ne gidiyor.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ile görüşmesinde 4 eski bakanla ilgili fezlekenin hâlâ TBMM’ye gelmemesinden rahatsız olduğunu söylediği belirtilmişti. Çiçek’in bakanlarla ilgili fezlekelerin takipçisi olduğunu ve en kısa zamanda Meclis’e gelmesi için yetkileri doğrultusunda üzerine düşeni yapacağını söylediği dile getirilmişti. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com