FIBA'nın maskotları

FIBA'nın maskotları
FIBA'nın son yıllarda düzenlediği turnuvalarda yer alan maskotlar, basketbolseverlere eğlenceli anlar sunuyor- Türkiye'de düzenlenen 2010 FIBA Dünya Basketbol Kupası'nda Bascat, Litvanya'daki 2011 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda Amber

DOĞA KIRMIZIOĞLU - Uluslararası Basketbol Federasyonu'nun (FIBA) son yıllarda düzenlediği organizasyonlar için hazırladığı maskotlar, basketbolseverlerin ilgisini çekiyor.

Turnuvaların daha renkli geçmesini sağlayan, oynanan maçlarda yaptıkları sempatik hareketlerle tribünlerde neşeli dakikalar yaşanmasını sağlayan bu maskotlar, FIBA'nın son yıllarda düzenlediği organizasyonlarında sürekli yer alıyor.

- Farklı kriterler gerekiyor

Şampiyonaların tanıtımında ve seyirci sayısının artmasında önemli bir yere sahip maskotların ortaya çıkma aşamasında birçok farklı kriter göz önüne alınıyor. Bunlar arasında organizasyonun düzenleneceği ülkenin kültüründen esintiler sunması, farklı bir karaktere sahip olması gibi özellikler öne çıkıyor.

Son olarak 30 Ağustos-14 Eylül tarihlerinde İspanya'da düzenlenecek 2014 FIBA Dünya Basketbol Kupası için hazırlanan ve iki eli sembolize eden Ole ve Hop, şampiyonanın resmi maskotları olurken, organizasyonun "Sizin Ellerinizde" (En Tus Manos) sloganına uyumuyla dikkati çekiyor.

- Kardeşliğin simgesi "Lipko"

Slovenya'da düzenlenen 2013 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda ülkenin sembolleri arasında yer alan kurt, arı, ıhlamur ağacı ve mağara semenderi odaklı maskotlar arasında halk oylaması yapılmış ve oybirliğiyle ıhlamur ağacı saçlı Lipko seçilmişti. Slovenya'da ıhlamur ağacı yaprakları, hür ve kardeşçe yaşamak gibi anlamları temsil ediyor.

Avrupa Basketbol Şampiyonası, bağımsızlığını 1990'da ilan eden Litvanya'da ilk kez 2011'de düzenlenirken, şampiyonanın maskotu olarak ateşe benzeyen kafasıyla "Amberis" seçilmişti. Sempatik hareketleriyle Litvanyalılar tarafından da çok sevilen Amberis, karşılaşma aralarında yaptığı gösterilerle izleyenlerin beğenisini kazanmıştı.

- Kendini köpek sanan Van kedisi "Bascat"

Türkiye'de düzenlenen 2010 FIBA Dünya Basketbol Kupası'nın maskotu ise bir Van kedisiydi. "Bascat" adlı kedinin en önemli özelliği kendisini köpek sanmasıydı. Dış görünüşüyle de fark yaratan Bascat, Türk bayrağındaki ay ve yıldız simgelerini anımsatan yüz şekli, mavi ve yeşil gözleriyle turnuvaya renk katarken kişisel özellikleri olarak "sadık, sevgi dolu ve akıllı" olması gösteriliyordu.

Almanya'da düzenlenen 2010 FIBA 17 Yaş Altı Dünya Şampiyonası'nda ülkenin sembolleri iki kartal, şampiyonanın maskotu olmuştu. Turnuva, Almanya'nın liman kenti Hamburg'da oynandığı için Siggi ve Hein adındaki kartallara denizci kıyafeti giydirilmişti.

- Maskot ailesi

Japonya'da 2006'ta düzenlenen FIBA Dünya Basketbol Kupası'nda ise penguen ailesi "Bad Badtz-maru ve arkadaşlarına yer verilmişti. İnatçı, sert görünüşlü ama yumuşak kalpli Badtz-maru'nun en belirgin özelliği ise kaybetmeyi hiç sevmemesiydi. Bunun için gerektiğinde hileye de başvuran ama sevimliliğinden bir şey kaybetmeyen Badtz-maru'nun ailesi ve yakınları da vardı. Kız kardeşi ponpon kızlar grubunun lideri Bad Tsunko, evin reisi konumundaki annesi Mama, sahilde güneşlenmeyi çok seven tembel babası Papa, en iyi arkadaşı Good Hanamaru ve en büyük rakibi uyanık Ijyuın Pandaba, Japonya'daki organizasyonda ilgi odağı olmuşlardı.

Muhabir: Doga Kirmizioglu
Yayınlayan: Ülkü P. Karakuş

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com