Fidan dikerek geleceğe yatırım yapılıyor

Fidan dikerek geleceğe yatırım yapılıyor
Simav Orman İşletme Müdürlüğü Simav Orman İşletme Şefliği sorumluluk alanında bulunan Pazarlar İlçesi şahma mevkisinde uzun yıllardır boş ve atıl durumda olan yaklaşık 100 hektarlık alanda 2011 yılı ormanların rehabilitasyonu projesi kapsamında ağaçlandı

Simav Orman İşletme Müdürlüğü Simav Orman İşletme Şefliği sorumluluk alanında bulunan Pazarlar İlçesi şahma mevkisinde uzun yıllardır boş ve atıl durumda olan yaklaşık 100 hektarlık alanda 2011 yılı ormanların rehabilitasyonu projesi kapsamında ağaçlandırma çalışması yapıldı.
Yapılan ağaçlandırma çalışmalarına Pazarlar Kaymakamı Yavuz Aslan, Simav İşletme Müdürü Enver Yıldırım, Simav Orman İşletme Şefi Mehmet Başaran ile Pazarlar Belediye Başkanı Ahmet Torun, İl Genel Meclisi Üyesi ve Daimi Encümeni Celal Çelik ile diğer kurum ve kuruluşların daire amirleri ve öğrenciler katılarak fidan dikimi gerçekleştirdiler.
Ağaçlandırma çalışmalarının yapıldığı alan hakkında katılımcılara Simav Orman İşletme Şefi Mehmet Başaran tarafından bilgi verildi. Simav Orman İşletme Şefi Mehmet Başaran, “ şu anda ağaçlandırma çalışması yaptığımız alan yaklaşık 100 hektarlık bir alanı kapsamaktadır, bu alanda yazın dozerle toprak işlemesi yapılarak saha dikime hazır hale getirilmiştir. Ağaçlandırma çalışması yapmış olduğumuz alana asli ağaç türlerimizle birlikte sosyal ormancılık amaçlı gelir getirici türler olan badem, ceviz, ahlat, elma, kestane ağaç türleri ile ağaçlandırma çalışması yapılmaktadır ve sahaya yaklaşık 80.000 adet fidan dikilmesi planlanmaktadır. Dikim çalışmalarına yaklaşık 80–90 kişi iştirak etmektedir” dedi. Simav Orman İşletme şefi Mehmet Başaran, söz konusu sahaya dikilen fidanlardan yaklaşık 5 yıl sonra ürün alınmaya başlanacağını ve proje sahası başarıya ulaştığında yıllık 2 milyon lira gelir getirmesi beklenmekte olduğunu ifade etti.
Pazarlar Kaymakamı Yavuz Aslan ise yaptığı konuşmada, “görüldüğü gibi yıllarca boş ve verimsiz bir şekilde duran bir alanı Orman İşletme Müdürlüğümüz en iyi şekilde değerlendirerek ağaçlandırma çalışmasına başlamıştır ve çok güzel bir çalışmaya imza atmıştır, bu çalışmada emeği geçen herkese pazarlar adına teşekkür ederim. Ayrıca vatandaşlarımızın duyarlılığı görüldüğü gibi fidan dikim törenini bayram şekline dönüştürdü bu davranış takdire şayan bir davranıştır” dedi.
Pazarlar Belediye Başkanı Ahmet Torun ise, “öncelikle bu çalışmayı başlatan ve gerçekleştiren Simav Orman İşletme müdürlüğüne ve personeline Pazarlar halkı adına teşekkürlerimi sunarım” diyerek bu projenin Pazarların ve Pazarlarlının hayali olduğunu söyleyerek bu hayalin gerçekleşmesinde emeği olan herkese teşekkür ettiğini ifade etti.
Yapılan konuşmaların ardından katılımcılarla birlikte fidan dikilmesinin ardından, ağaçlandırma çalışmasına katılan vatandaşlar tarafından katılımcılara gözleme, ayran ikram edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com