Fidan diktiler diye öğrencileri üniversiteye almıyor

Fidan diktiler diye öğrencileri üniversiteye almıyor
ÇOMÜ'de fidan dikme etkinliği nedeni ile haklarında soruşturma açılan iki öğrencinin şimdi de üniversiteye girişi yasaklandı.

ÇOMÜ'nün öğrenciye yasaklanmasının nedeni ise “soruşturmanın selameti” olduğu öğrenildi. Öte yandan, ÇOMÜ'de bir biri ardına devam eden soruşturmalar sosyal medyanın da gündeminde. Hafta sonu #ÇOMÜdeSoruşturmalaraSon tagiyle tepkiler dile getirilirken, ünlü oyuncu Barış Atay'da protestoya katılanlar arasındaydı. İktidarın medyası Star Gazetsi’nde de köşe yazarlığı yapan ÇOMÜ Rektörü Sedat Laçiner fidan diken öğrencilere soruşturma başlattı.

Olay Gazetesi’nden Selçuk Sağlam’ın haberine göre; Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) yönetiminin son dönemde sıklaştırdığı soruşturma furyası tepki çekmeye devam ediyor. Yaz döneminde ÇOMÜ Rektörlüğü önünde gerçekleşen kitap okuma eylemi ile ilgili olarak 5 öğretim görevlisi hakkında soruşturma açan, bir öğretim görevlisini açığa alan ÇOMÜ, bu kez de fidan dikme eylemleri neden ile bazı öğrenciler hakkında soruşturma açtı. Özel güvenlik birimleri ile yaşanan kısa süreli arbede “Kasten adam yaralama” olarak değerlendirilirken, işin traji-komik yanı ise soruşturma açılan öğrencilerden ikisinin ÇOMÜ'ye girişinin yasaklanması oldu. İki öğrenciye gönderilen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hukuk Müşavirliği tarafından, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner imzalı “Gizli” ibareli yazıda “Rektörlük makamının 19/11/2013 tarih ve ....14741 sayılı yazısı ile hakkınızda açılan disimlin soruşturması sırasında, soruşturmacının talebi üzerine, soruşturma konusu iddiaların önemi, soruşturma sırasında delillerin karartılabileceği ihtimalı ve soruşturmanın selameti açısından, soruşturma süresince Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği'nin 14/6 madesi gereğince yükseköğretim kurumu binalarına girmeniz yasaklanmıştır” denildi. Fidan dikme eylemine açılan soruşturmada hangi delillerin karartılacağı, öğrencilerin soruşturmanın selametini nasıl etkileyebileceği ise merak konusu oldu.

“ÇOMÜ'DE SORUŞTURMALARA SON!”

Son olarak İskele Meydanı'nda gerçekleşen karikatür okuma eyleminde protesto edilen ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner ve ÇOMÜ yönetimi, sosyal medyada da tepki alıyor. İnternet üzerindeki sosyal paylaşım siteleri Twitter ve Facebook'ta #ÇOMÜdeSoruşturmalaraSon tagiyle gösterilen tepkiler hafta sonuna damgasını vurdu. Geçtiğimiz günlerde Redhack'in sözcüsüne “sesi benzediği” gerekçesiyle göz altına alınan daha sonra serbest bırakılan oyuncu Barış Atay'ın da destek verdiği protestolara çok sayıda internet kullanıcısı katılırken, ÇOMÜ yönetimi sert eleştirilere maruz kaldı.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com