‘Fidan kanunu’ teklifi

‘Fidan kanunu’ teklifi
Savcılığın MİT’çilerin ifede vermesi konusunda geri adım atmaması üzerine hükümet büyük hızla üzerinde çalıştığı düzenlemeyi teklif haline getirdi

Teklif AKP Isparta Milletvekili Recep Özel imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sundu. Kulislerde, savcılıkla-hükümet arasında “yeni düzenleme” konusunda kontak kurulduğu ve iki tarafın da yara almayacağı bu formül üzerinde uzlaşıldığı iddiaları konuşuldu.

Ergin Köşk’e çıktı
Adalet Bakanı Ergin, teklif TBMM’ye sunulduktan hemen sonra, 17.15’te Cumhurbaşkanlığı Köşkü’ne çıkarak teklifle ilgili olarak Gül’ü bilgilendirdi. Teklifte, MİT Kanunu’nun “soruşturma izni” başlıklı 26. maddesinin değiştirileceği belirtiliyor. Teklife göre; maddenin yeni hali, CMK’nın özel yetkili savcıların yetkisini de düzenleyen 250. maddesine göre yürütülecek soruşturmaları da izin şartına bağlayacak. Teklif, şöyle:

MİT mensuplarının veya Başbakan tarafından özel bir görevi ifa etmek üzere görevlendirilenlerin; görevlerini yerine getirirken, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan dolayı ya da 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 250. maddesinin birinci fıkrasına göre kurulan ağır ceza mahkemelerinin görev alanına giren suçları işledikleri iddiasıyla haklarında soruşturma yapılması Başbakan’ın iznine bağlıdır.”

Şimdi ne olacak?
Teklifin salı günü Adalet Komisyonu’nda görüşüleceği ve perşembe günü Genel Kurul’da yasalaştırılacağı bildirildi. Hükümet, böylece, İstanbul’daki soruşturmayı “izne bağlı” hale getirerek, dosyanın Başbakan’ın önüne gelmesini hedefliyor. Başbakan izin vermeyince Fidan ve suçu “görevleri sırasında” işledikleri iddia edilen emekliler dahil 5 MİT’çinin dosyaları kapanacak. Teklif yasalaşırsa, düzenleme uyarınca savcıların Başbakanlık’tan izin istemesi ancak izin alamaması halinde ise Danıştay’a başvurarak, kararın iptalini talep etme hakları da bulunuyor. Geçmişte, Danıştay, eski MİT müsteşarları Sönmez Köksal ve Şenkal Atasagun hakkında, Doğu Perinçek’in başvurusu üzerine soruşturma izni vermeyen Başbakan’ın kararını iptal etmiş ve soruşturma açılmıştı. Ankara Başsavcıvekilliği’nin, Fidan’ı önümüzdeki hafta içerisinde ifadeye çağırması bekleniyor. Fidan’ın, pazartesi ya da salı günü çağrılması halinde sağlık raporu alarak ifadeye gitmeyebileceği ya da savcılığa bir başka gün geleceğini bildirebileceği belirtiliyor. Fidan ifadeye gelmezse, İstanbul’dan hakkında yakalama kararı çıkarılabilecek.

Açığa çıkmayacaklar
Diğer dört MİT mensubunun perşembeye kadar yakalanarak sorgulanmaları ve hatta tutuklanmaları söz konusu olabilecek. MİT’teki eğilimin ise yasa çıkana kadar emekliler dahil dört ismin polise teslim olmamaları ve adreslerinde bulunmamaları üzerinde yoğunlaştığı ifade ediliyor. Bu durumda, ikisi görevde dört MİT’çi, bir hafta ortaya çıkmayacak.

MÜDÜRLÜĞE GİDİŞ YOK
MİT’in Beşiktaş’taki İstanbul Bölge Müdürlüğü’nde dün saat 15.00 sıralarında hareketlilik yaşandı. Trafik sokak girişine konulan bir otomobille durduruldu. Resmi bir polis otosu da müdürlük binasının önüne park edildi.(SYK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com