Fidanlar geldi, proje hayata geçiyor

Fidanlar geldi, proje hayata geçiyor
Pazarlar ilçesinde Kütahya İl özel İdaresi bütçesinden yapılan alternatif ürünlere yönelik meyve bahçesi tesislerinin ilk fidanları geldi.

Pazarlar ilçesinde Kütahya İl özel İdaresi bütçesinden yapılan alternatif ürünlere yönelik meyve bahçesi tesislerinin ilk fidanları geldi. Yapılan ihale sonucu temin edilen 4 bin adet Ahududu fidanı ile 1020 adet M9 anaçlı bodur elma fidanları İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından teslim alındı. Bahçelerin tesis edilmesine kadar fidanlar toprağa gömülüyor.
Projenin, Pazarlar Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yürütüleceğini bildiren yetkililer, bahçe tesisi ve diğer teknik konuların İlçe Tarım Müdürlüğü kontrolünde yapılacağını belirtiler. Projenin en önemli ayağı olan damla sulama ekipmanlarının da ihale sürecinin sonuçlandığını ve en kısa sürede temin edileceği belirtildi.
Proje kapsamında 2 dönüm Bodur Elma Bahçesi tesisi yapan Halil Ergün “Pazarlar'a tarım konusunda çok büyük yatırımlar yapılıyor. Öncelikle bölge çapında hizmet yapacak kapasitede bir soğuk hava entegre tesisi yapıldı. Ardından yıllardır seyirlik olan göletimiz sulamaya açıldı. Meslek Yüksek Okulumuz tekrar hayata geçirilerek Gıda bölümü açıldı ve şimdi de meyve işleme ve depolama bölümlerinin açılacağı müjdesi veriliyor. Böyle muazzam yatırımlar yapılarak üreticilerin önü açılırken bizim boş durmamız olmazdı. Biz de tüm üreticilere örnek olmak istiyoruz ve bu bölgede ilk defa bodur meyveciliği yapacağız. İlçe Tarım Müdürlüğümüz de projenin en başından beri müdüründen işçisine kadar bizimle çalışıyor. Artık bize düşen tek bir görev var bu projeleri başarıyla hayata geçirmek ve tüm bölgeye örnek olmaktır” dedi.
İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri de, Öncelikli amaçlarının damla sulama sistemini, bodur meyveciliği ve bölge için yeni bir ürün olan ahududuyu üreticiye tanıtmak ve öğretmek olduklarını belirterek, toprak tahlilinden ve toprak hazırlığından, fidan seçimine ve hasada kadar üretimin her aşamasında projenin arazide projenin teknik takibini yapacaklarını bildirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com