FİFA, çok can yakacak!

FİFA, çok can yakacak!
FIFA Güvenlik Komitesi Başkanı Chris Eaton, Singapur'un The New Paper gazetesine konuştu.

 Aynı zamanda eski Interpol yetkilisi olan Eaton, FIFA'nın şike olaylarının ortaya çıkarılabilmesi için yeni bir ödül ve ceza yönetmeliği üzerinde çalıştıklarını ilk kez açıkladı. Yeni yönetmelikle bilgi ve belge ulaştıran spor adamlarına da af gündeme geliyor.
Eaton yeni yönetmeliğin Uluslararası Şeffaflık Örgütü tarafından tavsiye edildiği kendilerinin de bir süredir bu yönetmeli üzerinde çalıştığını belirterek, 'şike ile ilgili iddiaları, derinlemesine araştırırken güvenlik açığını göz önüne  almak zorundayız. Bu gibi yenilikçi hareket spor etkinliği ve kamu güveni ile yönetim konusunda gerekliydi' diye savundu.
 

İHBARCILARA BÜYÜK FIRSAT
FIFA şike yapması istenen şahsı ihbarcı olduğu için olası tehdit ve tehlikelerden korumak ve onu yaptığı eylem nedeniyle ödüllendirmek için onu ödüllendirme konusunda çalışmalar yapıyor. Eaton, ödüllerin doğru bilgi verenlere aktırılacağını da sözlerine ekledi. 


İŞTE BİZİ İLGİLENDİREN SÖZLER
Eaton'ın özellikle bizi ilgilendiren sözleri ise şu cümlesinde gizliydi: 'FIFA tarafından sunulan herhangi bir af, o ülkenin yetkilileri tarafından yapılan şike cezai soruşturmasını genişletmek amacında değildir. FIFA Disiplin ve Etik Kurulları aracılığıyla, FIFA idari ceza veya af sunabilir. Biz hükümet ve ulusal polisin konularına karışmayacağız fakat kendi işlemlerimiz yapacağız.' 


Bu açıklama 'Sporda Şiddet Yasası'nda yer alan şikeyle ilgili 55. maddenin kaldırılmasının konuşulduğu şu dönemde çok önemli. Çünkü o madde kaldırılsa bile FIFA'nın takımları cezalandırılması engellenemeyecek.   


FIFA, INTERPOL İLE BİRLİKTE ÇALIŞIYOR
FIFA şike ile mücadele etmek için dört program daha tanıtmaya hazırlanıyor. Önümüzdeki Ocak ayından, futbolun patronları Asya ve Latin Amerika'da bölgesel güvenlik ofisleri kuracak ve bir çeşit BM askeri gibi FIFA'nın da bir çeşit güvenlik ekipleri olacak.


Interpol, FIFA'nın uluslararası polislik yetkisine ekip desteği verecek. Yetkililer ve yöneticiler için yolsuzlukla mücadele önlenmesi, eğitim ve eğitim programı yönetmek konusunda da mutabık kaldılar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com