FIFA Türkiye'yi yakacak!

FIFA Türkiye'yi yakacak!
Kulüpler Birliği yeni başkanı Yıldırım Demirören önderliğinde TFF'ye başvurarak, 'şike yapılması durumunda küme düşürülme ve hapis cezasının kaldırılmasını' istedi.

Şike soruşturmasıyla ilgili olarak Türkiye'yi yakından takip eden FIFA ve UEFA yetkilileri ise bu gelişmeler üzerine TFF ile yarı resmi temas kurdu. UEFA adına Güvenlik Komisyonu Genel Sekreteri Marc Timmer, TFF yetkilileri ile temas kurarak yasa değişikliği ile ilgili bilgi istedi.

UEFA İÇİN ANAYASA OLDU

Timmer, temas kurduğu Türk yetkiliye UEFA ve FIFA'nın Türkiye'deki yasaları örnek gösterdiğini iletti. Türkiye'deki 6222 sayılı Sporda Şiddet Yasasının UEFA için adeta bir anayasa gibi önlerinde durduğunu belirtti.

RUSYA'DAN KOMİSYON GELECEK

Timmer, Rusya'dan bir komisyonun Türkiye'deki yasayı incelemek için önümüzdeki aylarda İstanbul'a geleceğini, Kasım ayında yapılacak UEFA kongresinde ise Türkiye'deki yasanın üye ülkelere örnek gösterileceğini söyledi. Timmer, yasanın kaldırılmasının politik bir durum olduğunu fakat TFF'nin bu konuyla ilgili çalışmalara herhangi bir ses çıkarmamasının da UEFA içinde sıkıntıya neden olduğunu açıkladı.

FIFA DA BİLGİLERİ TOPLUYOR

FIFA'nın da Türkiye'deki yasa değişikliği ile ilgili bilgi alışverişinde bulunduğu fakat FIFA'nın bu bilgileri Güvenlik Komisyonu ve Interpol aracılığıyla topladığı da iddia edildi. Hatta gelen haberlere göre şimdiye kadar henüz topa girmeyen FIFA'nın, böyle bir kanun değişikliği durumunda Türkiye'nin FIFA üyeliğini bile sorguya açacağı iddia edildi.

FIFA'NIN DOSYASININ TEMEL DİREĞİ

FIFA'nın Ocak ayı başında açıklayacağı 'sporda şike' konulu dosyada 6222 sayılı Sporda Şiddet Yasası'ndan pek çok alıntı olduğu, Türkiye'deki yasanın değişmesi durumunda FIFA'nın hazırladığı bu dosyanın da bir anda geçerliliğini kaybedeceği yorumları yapılıyor.

HEM PLATINI HEM BLATTER ARAYACAK

Yasanın değişmesinin Meclies'e gelmesi söz konusu olursa hem  UEFA Başkanı Michel Platini'nin hem de FIFA Başkanı Sepp Blatter'in Başbakan Tayip Erdoğan ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile temas kuracağı bildirildi. İki spor adamının da, 'hapis cezasına değil ama küme düşmeye şerh' koyacakları iddia edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com