FIFA'nın başörtüsüyle ilgili aldığı karar

FIFAnın başörtüsüyle ilgili aldığı karar
Milli rallici Çetinkaya:

ANKARA (AA) - ZUHAL UZUNDERE KOCALAR - FIFA'nın kadın futbolcuların maçlarda başörtüsü takmasına onay vermesi, başörtülü sporcular tarafından umut verici bir gelişme olarak değerlendirildi. 

Milli rallici Burcu Çetinkaya, AA muharine yaptığı açıklamada, Uluslararası Futbol Birliği Kurulu'nun (IFAB) İsviçre'nin Zürih kentinde FIFA Başkanı Sepp Blatter başkanlığında düzenlenen 128. Yıllık Genel Toplantısı'nda açıklanan karar için, "olması gereken çok sevindirici bir gelişme" değerlendirmesinde bulundu. 

İnsanların giyimlerinin hayatta yapmak istediklerine engel olmaması gerektiğini ifade eden Çetinkaya, şunları kaydetti:

"Bu olması gereken çok sevindirici bir gelişme. Başörtüsüyle spor yapmak da bir engel değil. Dolayısıyla FIFA'nın bunu geç de olsa farketmiş olmasından mutluyum. Aynı şey, önyargıları olan diğer insanlara da bir örnek teşkil eder diye umut ediyorum. Artık bu yüzyılda insanları giyimiyle ve tercihleriyle yargılamayı keşke bırakabilsek. Diğer spor dallarına da örnek teşkil edeceğini umuyorum."

 

- "Başörtüsüyle ilgili yaşadığım olaylar başarımı çok etkiledi"

Eski milli tekvandocu Hamide Bıkçın Çetiner de aktif spor yaptığı yıllarda başörtüsü nedeniyle sıkıntılar yaşadığını hatırlattı.

Müsabakalara çıkarken psikolojinin başarıyı etkileyen en önemli etkenlerden biri olduğunu anlatan Çetiner, "Her sporcu çalışır ama maçtaki psikoloji insanı belli yerlere getirir. Her zaman psikolojisi iyi olan kazanır" dedi. 

Başörtüsünün inançla ilgili bir tercih olduğunu kaydeden Çetiner, "Bu anlamda FIFA'nın kararı çok güzel olmuş. Tek amaç başarı ve ülkenizi en iyi şekilde temsil etmek. Başörtüsüyle ilgili yaşadığım olaylar benim başarımı çok etkiledi. Şu an aktif spor yapmıyorum ama bundan sonraki kardeşlerim için güzel bir karar olduğunu düşünüyorum. Çok mutlu oldum. Umarım bütün spor dalları için de bu karar örnek olur" diye konuştu. 

Çetiner, insanların giyimlerinin spor yapmalarını etkilememesi gerektiğine işaret ederek, "Bence bütün spor dallarında, sporun gerektirdiği kıyafetlere uyularak bu karar uygulanmalı. Başörtüsünden dolayı gençlerimiz sporu bırakıyor. Her branşta insanların istedikleri gibi yarışmaları çok güzel olacaktır. Bunun ülkemizin spordaki başarısını ve sporcu sayısını artıracağına inanıyorum" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com