FIFA'ya göre; G.Saray da 'sorumlu"

FIFA'ya göre; G.Saray da 'sorumlu"
Shanghai Shensua Kulübü'nün Drogba transferindeki "haksız fesh” iddiası ve Çin Futbol Federasyonu'nun 4 gün geçmesine rağmen TFF'ye ilgili evrakları göndermemesi "Peki bundan sonra neler yaşanabilir?" sorusunu gündeme getirdi…

Hollandalı yıldız Wesley Sneijder'in ardından tarihi transferlerden birine imza atarak Didier Drogba'yı renklerine bağlayan G.Saray'da yıldız futbolcunun eski kulübü ile arasındaki ihtilaf sarı-kırmızılıları da ciddi bir "risk” ile karşı karşıya bırakmış oldu.

G.Saray yönetimi ve Drogba cephesi feshin haklı bir fesih olduğunu iddia etmesine karşılık Shanghai Shensua Kulübü'nün "haksız fesh” iddiası ve Çin Futbol Federasyonu'nun 4 gün geçmesine rağmen TFF'ye ilgili evrakları göndermemesi "Peki bundan sonra neler yaşanabilir?" sorusunu gündeme getirdi…

ÇİN FEDERASYONU'NDAN EVRAKLAR GELMEDİ

Çin Futbol Federasyonu'ndan 7 gün içinde istenen evraklar gelmemesi üzerine G.Saray kulübü sözleşme imzalattığı Didier Drogba için FİFA'ya başvurarak lisasınsını talep edecek. FIFA bu başvuru üzerine Drogba için G.Saray kulübüne geçici lisans verecek. Ancak FIFA'dan G.Saray'a geçici lisansın verilmesi işin bittiği hallolduğu anlamına gelmeyecek. Aksine verilen geçici lisansın ardından Drogba ile eski kulübü Shanghai Shensua arasnda feshle ilgili yargı süreci başlayacak.
Bu dava sonunda Drogba haklı bulunduğu takdirde eski kulübü tarafından Drogba'nın lisansı G.Saray kulübüne geçecek. Ama aksi şekilde sonuçlanırsa yani davayı Çin Kulübü kazanırsa işte o zaman hem Drogba hem de FIFA talimatları gereği G.Saray Kulübü bu tazminattan yükümlülükten müteselsilen sorumlu tutulacak.

FIFA TRANSFER TALİMATI DİYOR Kİ...

Çünkü FIFA transfer talimatının 17. Maddesinin 2. Fıkrasında “Tazminat hakkı ve yetkisi üçüncü bir şahsa veya kurumu devredilemez. Eğer, bir profesyonel kişi (şahıs ya da kurum), tazminat talep ediyorsa, oyuncu ve onun yeni kulüp anlaşılan tazminatı ödemekle müştereken ve müteselsilen sorumlu olacaktır. Bu tazminatın miktarı sözleşmede belirtildiyse bu miktar kadar veya iki tarafın anlaşması sonucu belirlenir” diyor.
Yani FIFA'nın bu talimatına göre Çin Kulübü FIFA nezdinde görülecek bu davada haklı bulunması halinde Drogba'nın yanı sıra G.Saray Kulübü sorumlu olacağı için eski kulübüne ön görülen bonservis bedelini tazminatı ödemek zorunda kalacak.Ayrıca futbolcu da mukavelesi olmasına rağmen başka bir takıma imza attığı haksız fesih gerçekleştirdiği için 4 ile 6 ay arasında maçlarda oynamama tehlikesi ile karşı karşıya kalacak.

TRANSFER YASAĞI TEHLİKESİ DE VAR

Tehlikenin bununla da bitmeyeceği Çin'in Shanghai kubünün sözleşmeli futbolcusunu ayarttığı gerekçesiyl sarı-kırmızılar aleyhine UEFA Disiplin Kurulu'na başvurması halinde de G.Saray'ın transfer yasağı tehlikesiyle karşı karşıya kalabilecek. Tabii ki Drogba ve G.Saray'ın bu olumsuzluklarla karşı karşıya kalmaması için FIFA'nın bu dava sonunda yıldız futbolcuyu tek taraflı feshi konusunda haklı bulması gerekiyor.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com