FILA Asbaşkanı Ayık, milli güreşçi Atlı'nın mezarını ziyaret etti

FILA Asbaşkanı Ayık, milli güreşçi Atlının mezarını ziyaret etti
Ayık: "Atlı'yı, ailesi müsade ederse, razı olurlarsa götürür yine diğerlerine yaptığımız gibi törenle anıt mezara defnederiz"

ADANA (AA) - Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği Asbaşkanı (FILA) ve Türk Güreş Vakfı Başkanı Ahmet Ayık, Nisan ayında vefat eden Olimpiyat ve Akdeniz Oyunları şampiyonu milli güreşçi İsmet Atlı'nın Kozan'daki mezarını ziyaret etti.

Ayık, 4 Nisan'da Kozan'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden ve ilçeye bağlı Işıklı köyü Toklular Mezarlığı'na defnedilen İsmet Atlı'nın mezarı başında dua okudu.  

Ayık, İsmet Atlı'nın kardeşi Hüseyin Atlı'ya, izin verilmesi durumunda, şampiyon sporcunun kabrini, Ankara'daki Şampiyonlar Anıt Mezarlığı'na nakledebileceklerini söyledi. 

Ayık, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Atlı'nın hayatını kaybettiği gün Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de gerçekleştirilen Büyükler Avrupa Güreş Şampiyonası'nda bulunması sebebiyle cenazeye katılamadığını söyledi.

Atlı ile ölmeden önce yaptıkları görüşmede, ölümü halinde, Ankara Karşıyaka'da şampiyon güreşçiler için oluşturdukları anıt mezara gömülmesi konusunda söz aldığını ifade eden Ayık, ailenin izin vermesi halinde Atlı'nın cenazesini anıt mezara nakledebileceklerini belirtti.

Ayık, şunları kaydetti:

"Ankara'da bütün şampiyonların defnedildiği bir anıt mezarımız var. En son Almanya'da vefat eden Mithat Bayrak da buraya getirildi. Orada Mahmut Atalay'ın, Bekir Büke, Rıza Doğan, Nasuh Akay, Celal Atik gibi şampiyonlarımızın da kabirleri var. İsmet ağabeyi de buraya defnedecektik. Gönlü vardı ama sonradan ne oldu bilmiyorum. Vasiyeti var diye buraya defnettiler. Ama biz her zaman götürmeye hazırız. Atlı'yı, ailesi müsaade ederse, razı olurlarsa götürür, yine diğerlerine yaptığımız gibi törenle anıt mezara defnederiz. Bütün mesele ailesinin rızası. Hamit Kaplan'ın cenazesini de vermedi ailesi. Onun ki Çorum'da, onun dışında hemen hemen bütün şampiyonlar anıt mezarda. Çünkü biz, yılda bir kez şampiyonlar anısına  uluslararası bir turnuva yapıyoruz. Orada anıyoruz. Hacı Bayram'da Mevlüt okutuyoruz. Burada da ailesi var ama biz buraya her sene gelemeyiz ki. Biz yaşlanacağız, gençler unutacak. Ama orada olsa her yıl anılacak. Anılarına turnuva düzenlenecek."

İsmet Atlı'nın kardeşi Hüseyin Atlı ise kardeşinin Ayık'a söz vermiş olmasına rağmen memleketinde defnedilmek isteğini vasiyet ettiğini belirterek, şimdilik kabrin Ankara'ya nakline sıcak bakmadıklarını söyledi.

Ağabeyi İsmet Atlı ile arasında geçen diyaloğu ağlayarak anlatan Hüseyin Atlı "Arabayla buradan geçerken, 'burada bana da yatacak bir yer yok mu' demişti. Burada kalmak istiyordu yani. Bu bakımdan, Ahmet abinin Finlandiya'da oluşu bir şans oldu. Biz de bu sebeple ölümünden sonra bu mezarlığa defnettik. Ahmet abi burada olsa alır götürürdü cenazeyi" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com