FILA Başkanı Lalovic:

FILA Başkanı Lalovic:
"Güreşin olimpiyatlardan çıkarılması konusunda 2017'de belki oylama yapılacak belki yapılmayacak ama yapılacakmış gibi hazırlanmamız gerekiyor"

HELSİNKİ (AA) - Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği (FILA) Başkanı Nenad Lalovic, güreşin olimpiyat programından yeniden çıkarılması konusundaki tartışmalarla ilgili, "Güreşin olimpiyatlardan çıkarılması konusunda 2017'de belki oylama yapılacak belki yapılmayacak ama yapılacakmış gibi hazırlanmamız gerekiyor" dedi.

Lalovic, trafik kazasında kolu kırılmasına rağmen Helsinki'de devam eden Avrupa Güreş Şampiyonası'na katıldı. Burada Türk basın mensuplarına açıklamalarda bulanan Lalovic, güreşin olimpiyatlara yeniden dahil edilmesi ve sonrasında tekrar olimpiyatlardan çıkarılması yönündeki çabalara değindi.

Olimpiyatlara dönüşün sadece kendisinin değil, herkesin, özellikle de FILA yönetim kurulu üyeleri ve bütün federasyonların beraber çalışmasının sonucu olduğunu söyleyen Lalovic, güreşin 2020 ve 2024 olimpiyatlarına dahil edilmesi için Buenos Aires'teki oylamaya katılıp kazandıklarını hatırlattı.

Sistemin değişmemesi ve ana spor dallarının aynı şekilde seçilmesi halinde 2017'de tekrar oylamaya katılabileceklerini ifade eden Lalovic, şöyle konuştu:

"Bildiğiniz gibi sadece bizde değil Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nde (IOC) de yeni bir yönetim oluştu. Belki bu sistem o zamana kadar değişebilir. Her ihtimale karşı biz 2017 için tekrar oylamaya katılacak gibi çalışmamız gerekiyor. Şimdi sadece bunu biliyoruz. Güreşin olimpiyatlardan çıkarılması konusunda 2017'de belki oylama yapılacak belki yapılmayacak ama yapılacak gibi hazırlanmamız gerekiyor.

Hem FILA hem de bütün federasyonlar çalışmalarımıza devam etmeliyiz. Yarın savaş olacakmış gibi hazırlanıyoruz. Tabii ki dileğimiz bu savaş olmasın. Olimpiyatlar güreş için bir şov merkezi olsun ve kendimizi gösterecek tek yer orası."

 

- Güreşteki değişiklikler

Nenad Lalovic, güreş için hem yönetim hem de müsabakalarda uygulanan kurallar anlamında pek çok değişiklikler yaptıklarını anımsattı.

"Çok sevindirici bir şey var. Yapılan kural değişiklikleriyle bu şampiyonada gördüğünüz gibi artık çok fazla puan alınıyor. Minderde kimin kazanacağını da artık güreşçiler belirliyor. Eskisi gibi dış hakemler veya dış faktörlere izin verilmiyor" diyen Lalovic, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Son aylarda seyirci ve medya açısından güreşe daha fazla ilgi gösteriliyor. Örneğin bu şampiyonaya akredite olan gazeteci sayısı ile canlı ve normal yayınlar iki kat daha fazla. Geçen yılki Avrupa Şampiyonası'nın istatistiklerine göre de sosyal medyada ilgi 3 kat daha fazla oldu. Eurosport'la büyük bir kontrat imzalayacağız. Bütün görüşmeler yapıldı. Aynı zamanda büyük bir ABD kanalı. Amerika kıtasında yayın yapması için kontrat imzaladık.

Şimdiye kadar yapıldığı gibi değil de yeni bir yönetim sistemi getirdik. FILA, şu anda sadece sporculara yönelik yeni bir organizasyon sistemi yaptı. Kazanılan her şeyi tamamen sporculara dönmesini sağlamayı düşünüyoruz."

 

- Dopinge daha büyük cezalar

Lalovic, genelde bireysel sporların doping sorunu olduğunu, ancak dopingi neredeyse sıfırladıkları için Dünya Anti Doping Ajansı (WADA) tarafından tebrik edildiklerini anlattı.

WADA Başkanı Craig Reedie ile görüştüğünü ve yeni doping kurallarını konuştuklarını belirten Lalovic, sözlerini şöyle tamamladı:

"2015'ten itibaren dopingin cezası doğrudan 4 yıl ile başlayacak. İkinci dopingde ömür boyu ceza alacak. Çünkü dopingle ancak böyle savaşabiliriz. Bunun yanında 4 yıl ceza almış bir sporcunun kariyeri bitmiş oluyor. Yanı sıra doping yapmış oyuncunun antrenör olarak çalışmasına da izin vermeyeceğiz. Doping yapmayı düşünen bir adam bunları göze alması gerekiyor. Doping yapmış bir sporcunun iyi bir antrenör olabileceğini düşünmüyoruz. 

Yeni yönetimin aldığı kararla doping kontrolü yapmak için çok büyük bir maliyet gerekiyor. Biliyorsunuz biz geçen sene 8 katı ücret harcadık geçen sene müsabaka dışı doping kontrolü yapabilmek için finansmanını sağladık ki daha caydırıcı olsun. çok büyük bir para harcadık bunun için."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com