Fildişi Kıyısı'nda BM'nin 7 barışı koruma personelinin öldürülmesi -Genel Sekreter Ban, Genel Kurul Başkanı En Nasır ve BMGK saldırıyı şiddetle kınadı

Fildişi Kıyısı'nda BM'nin 7 barışı koruma personelinin öldürülmesi   -Genel Sekreter Ban, Genel Kurul Başkanı En Nasır ve BMGK   saldırıyı şiddetle kınadı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (A.A) - BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, BM Genel Kurul Başkanı Nasır Abdülaziz En Nasır ve BM Güvenlik Konseyi (BMGK), Fildişi Kıyısı'nda BM'nin 7 barışı koruma personelinin öldürülmesini şiddetle kınadı.
     BM Genel Sekreteri Ban, saldırının doğrulanmasının hemen ardından BM'de gazetecilere yaptığı açıklamada, olaydan büyük üzüntü ve kızgınlık duyduğunu belirterek ''Nijerli bu cesur askerler barışa hizmet ederken öldüler'' dedi.
     Saldırıyı şiddetle kınadığını bildiren Ban, Fildişi Kıyısı hükümetinden saldırıyı yapanları yakalamasını istedi.
     Saldırının ardından Fildişi Kıyısı'nda halen görev yapan 40'dan fazla BM barışı koruma personeli bulunduğunu da hatırlatan Ban, saldırıda hayatını kaybeden Nijerli askerlerin yakınlarına ve Nijer hükümetine başsağlığı diledi.
     Ban daha sonra yaptığı yazılı açıklamada da, Fildişi Kıyısı'nın batısındaki Tai kentinin güneyinde, Para köyüne yakın bir yerde devriye nöbetinde olan BM Fildişi Sahili Operasyonu'nda (UNOCI) görevli personele kimliği belirsiz silahlı kişilerce saldırı yapıldığını ve 7 Nijerli askerin hayatını kaybettiğini kaydetti. Ban, saldırıda Fildişi Kıyısı vatandaşlarının da öldüğüne dair haberler bulunduğunu da belirtti, ancak ayrıntı vermedi.
     BM Genel Kurulu Başkanı Nasır Abdülaziz En Nasır da yazılı bir açıklama yaparak saldırıyı şiddetle kınadı ve Fildişi Kıyısı'nda görev yapan tüm BM personelinin güvenliklerinin uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde garanti altına alınması gerektiğini belirtti.
     BM Güvenlik Konseyi (BMGK) de yaptığı basın açıklamasında, saldırıyı şiddetle kınadı, ülkenin batısında ve sınır bölgesinde asayişin sağlanamamasından ve bölgeye güvensizliğin hakim olmasından endişe duyduğunu bildirdi. BMGK, UNOCI'ye tam destek verdiğini de yineledi.
    
     Muhabir: Özlem Şahin Şakar
     Yayıncı: Erdem Gültekin (BİRLEŞMİŞ MİLLETLER)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
  Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
  Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
  E-Posta: info@sansursuzhaber.com