Filip Vuyanoviç yeniden Cumhurbaşkanı

Filip Vuyanoviç yeniden Cumhurbaşkanı
Karadağ'ın mevcut cumhurbaşkanı ve Sosyalist Demokrat Partisi'nin (DPS) adayı Filip Vuyanoviç, yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini tekrar kazandı.
Karadağ'ın mevcut cumhurbaşkanı ve Sosyalist Demokrat Partisi'nin (DPS) adayı Filip Vuyanoviç, ülkede bağımsızlıktan bu yana ikinci kez yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini tekrar kazandı.
 
Devlet Seçim Komisyonu'nu, dün gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin verileri açıkladı.
 
Komisyon Başkanı İvan Kaleziç, düzenlediği basın toplantısında, mevcut cumhurbaşkanı Vuyanoviç'in oyların yüzde 51,21'ini, Demokratik Cephe'nin (DF) adayı Miodrag Lekiç'in ise oyların yüzde 48, 79'ini aldığını bildirdi.
 
Bu sonuçlara göre, cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanan toplam 326 bin 793 Karadağlı seçmenden, 161 bin 940'ı Vuyanoviç'e oy verirken, 154 bin 290'ı Lekiç'i tercih etti. Kullanan oylardan 316 bin 230'u geçerli sayıldı.
 
Seçimde, mevcut cumhurbaşkanı Sosyalist Demokrat Parti (DPS) adayı Filip Vuyanoviç ile muhalefetteki Demokratik Cephe'nin (DF) lideri Miograd Lekiç yarışmış, iki aday da dün seçimi kendisinin kazandığını iddia etmişti.
 
Sırbistan'dan 2006'da ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Karadağ'da 625 bin kişi yaşıyor.
 
FİLİP VUYANOVİÇ
 
Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da doğan Filip Vuyanoviç (58), Belgrad Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi.
 
Karadağ ve Sırbistan'dan oluşan Yugoslavya Federal Cumhuriyeti'nin ardından Karadağ Federal Cumhurbaşkanı Momir Bulatoviç'in daveti üzerine 1993 yılında Sosyalist Demokratik Partisi'ne katılan Vuyanoviç, 1996-1998 yıllarında eski Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç hükümetinde Adalet Bakanı ve İçişleri Bakanı olarak görev yaptı.
 
Sırbistan'la devlet birliği içinde olduğu dönemi kapsayan 2003 yılından bu yana Karadağ'ın cumhurbaşkanı olarak görev yapan Vuyanoviç, Karadağ'da bağımsızlığın ilanından sonra 6 Nisan 2008 tarihinde yapılan ilk cumhurbaşkanlığı seçimlerinden zaferle çıktı.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com