Filipinler'de sular durulmuyor

Filipinlerde sular durulmuyor
Filipin hükümetiyle MILF arasında bir hafta önce imzalanan barış anlaşmasına karşın Mindanao adasının Müslümanların yaşadığı güney kesimindeki şiddet olayları kesilmedi

ZAMBOANGA (AA) – Filipinler’de hükümet ile Müslüman Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MİKC) arasında bir hafta önce imzalanan barış anlaşmasına karşın Müslümanların yaşadığı, Mindanao adasının güney kesiminde şiddet olayları olanca hızıyla devam ediyor.

Güvenlik güçleri, barış anlaşmasına karşı çıkan militan grupların saldırılarını ve istikrarsızlaştırma komplolarını engellemek için Müslümanların yaşadığı Mindanao adasının güneyiyiyle Hristiyanların çoğunlukta olduğu Zamboanga bölgesini içine alan Özerk Bölge’de güvenliği sağlama çabalarını sürdürüyor. Bölgedeki güvenlik tedbirlerinin özellikle, dün bir kişinin öldürülmesi, ardından da adam kaçırma ve bombalı saldırı eylemleri düzenlenmesi üzerine artırıldığı gözleniyor.

Zamboanga’nın kuzeyindeki Barangay köyünde dün meydana gelen en son olayda bir benzin istasyonunun sahibinin oğlu, silahlı 4 kişi tarafından kaçırıldı. Polisten yapılan açıklamada söz konusu silahlı kişilerin ayrıca benzin istasyonuna girerek kasadaki açıklanmayan miktardaki parayı aldıkları bildirildi.

Özerk Bölge’de yeralan Tawi Tawi eyaletinde de bir eğitim yetkilisi, eyaletin eğitim teşkilatı önünde kimliği belirsiz silahlı kişilerce açılan ateş sonucu hayatını kaybetti. Bu olaydan saatler sonraysa Basilan eyaletindeki Lamitan kenti büyük bir patlamayla sarsıldı ancak olayda can kaybı meydana gelmedi. Bu 3 olayın birbiriyle bağlantısı olup olmadığı bilinmiyor.

Sözkonusu şiddet olaylarından 2 gün önceyse Basilan eyaletinin Sumusip ilçesindeki bir okulun 60 yaşındaki kadın müdürü Ebu Seyyaf militanı olduğu sanılan kişilerce kaçırılmıştı. Okul müdürünün erkek kardeşi, müdürün serbest bırakılması için militanların kendisinden 16 bin avro fidye istediklerini belirtti. Polis ve askeri yetkililer bugün yaptıkları açıklamada olayın sorumluluğunun MNLF’nin Misuari fraksiyonu ve Ebu Seyyaf’a bağlı gruplara ait olduğuna ilişkin süpheler konusunda yorumda bulunmayacaklarını bildirdi.

Sözkonusu şiddet olaylarının, Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi (MNLF) içindeki, örgütün kurucu başkanı Nur Misuari’ye bağlı gruplar, El Kaide terör örgütüyle bağlantılı Ebu Seyyaf örgütü militanları ve ülkedeki komünist asilerce düzenlendiği sanılıyor.

Filipin hükümeti ile MİKC arasında Bangsamoro’ya İlişkin Geniş Kapsamlı Anlaşma adını taşıyan barış anlaşması 27 Mart’ta imzalanmıştı. Varılan anlaşma uyarınca Filipin hükümeti, örgütün silahlı mücadeleye son vermesi karşılığında Mindanao’daki, Müslümanların çoğunlukta bulunduğu  bölgelere daha geniş özerklik verilmesini kabul edilmişti.

MİKC ile hükümet arasında barış anlaşması görüşmelerine uzun süredir karşı çıkan MNLF örgütü militanları Eylül 2013'te Mindanao adasının kuzeyindeki Hristiyanların çoğunluğu oluşturduğu Zamboanga kentini kuşatmıştı. Kuşatma sırasında 200 kadar kişi hayatını kaybetmiş, 2 bin kadar ev tahrip edilmiş ve çeşitli etnik gruplara mensup on binlerce kişi evsiz kalmıştı. Olayın üzerinden 6 ay geçmiş olmasına karşın 16 bin kişi  hala kentteki 3 tahliye merkezinde barınmaya devam ediyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com