Filistin 101 yıl önce satın alınmak istenmiş

Filistin 101 yıl önce satın alınmak istenmiş
Araştırmacı-yazar Özkan: - "Osmanlı Arşivleri'ndeki araştırmalarım sonucunda 1913 yılına ait 'ibret verici' bir belgeye ulaştım"- "Sultan Abdülhamid tahttan indirildikten 4 yıl sonra, Filistin topraklarını satın almak maksadıyla Amerika'nı

UĞUR ASLANHAN - Araştırmacı-yazar Yasin Özkan, Osmanlı Arşivleri'ndeki araştırmaları sonucunda 1913 yılına ait "ibret verici" bir belgeye ulaştığını belirterek, "Sultan Abdülhamid tahttan indirildikten 4 yıl sonra, Filistin topraklarını satın almak maksadıyla Amerika'nın Los Angeles şehrinde yaşayan J. Jackson Smith'in, Osmanlı Devleti'nin Hariciye Nezareti'ne müracaat etmesine ilişkin belgede, 'Filistin'i satmayı düşünüyorsanız bedelini tarafıma bildiriniz' ifadesi yer alıyor" dedi.

Özkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bazı tarih kitaplarında, Yahudilerin Sultan II. Abdülhamid'e, Filistin'i vermesi için teklifte bulundukları bilgisinin yer aldığını hatırlattı.

Osmanlı Arşivleri'ndeki araştırmaları sonucunda 1913 yılına ait "ibret verici" bir belgeye ulaştığını kaydeden Özkan, "Sultan Abdülhamid tahttan indirildikten 4 yıl sonra, Filistin topraklarını satın almak maksadıyla Amerika'nın Los Angeles şehrinde yaşayan J. Jackson Smith'in Osmanlı Devleti'nin Hariciye Nezareti'ne müracaat etmesine" ilişkin belgede, "Filistin'i satmayı düşünüyorsanız bedelini tarafıma bildiriniz" ifadesinin de yer aldığını aktardı.

Yasin Özkan, Smith'in, Yahudi olduğunu tahmin ettiğini ifade ederek, "Çünkü bir Amerikan veya İngiliz'in Filistin'i alma gibi bir amacı olamaz. Yahudilerin özellikle o dönemde Filistin'e olan ilgileri fazlasıyla artmıştı" diye konuştu.

- "Huzuru Osmanlı'da buldular ama..."

MÖ 8. yüzyılda Asurluların yurtlarını istilasından sonra rahat yüzü görmeyen Yahudilerin çareyi farklı topraklara yerleşmekte aradıklarını hatırlatan Özkan, Yahudilerin Avrupa'dan Arabistan'a kadar dünyanın çeşitli bölgelerine yerleştiğini ifade etti.

Özkan, Yahudilerin İspanya'dan kovulduklarında güçlü Osmanlı Devleti'nin himayesi altında huzur içinde yaşadıklarını ancak "günün birinde Filistin'e geri dönüp devlet kurma hayalleri"nden asla vazgeçmediklerini aktardı.

Yasin Özkan, 19. yüzyılda Osmanlı Devleti'nin zayıflamasının Yahudileri cesaretlendirerek, devlet kurma konusunda faaliyetlerini hızlandırmalarına sebep olduğunu ifade ederek, bunun yanında Batılı güçlerin de teşviğiyle bu amaca yönelik siyonizm düşüncesi çerçevesinde daha cesaretli hareket etmeye başladıklarını dile getirdi.

Özkan, "Bu düşüncenin kurucusu Theodor Herzl, Yahudi devletini tekrar kurmak için Sultan İkinci Abdülhamid Han'dan, Osmanlı dış borçlarının ödenmesi karşılığında Filistin topraklarını istemiş ancak 'Ben bir karış dahi olsa toprak satmam, zira bu vatan bana değil, milletime aittir. Milletim bu vatanı kanlarıyla mahsuldar kılmışlardır' cevabıyla teklifi şiddetle reddedilmiştir" diye konuştu.

- Belgenin Türkçesi

Abdülhamid Han'ın tahttan indirilmesinden 4 yıl sonra Los Angeles'tan gelen teklifin Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nde "HR.TO, 544/18" numarasıyla kayıtlı olduğu bilgisini veren Özkan, Osmanlı Hariciye Nezareti'ne gelen teklifin tercümesinin şu şekilde olduğunu söyledi:

"Dışişleri Bakanlığı, Tercüme Odası, Numara 108, 16 Şubat sene 1328 (1 Mart 1913).

Padişah Hazretlerinin Yüce Eşiğine, 7 Şubat 1913 tarihli ve Amerika'da Kaliforniya Eyaleti'nde yer alan Los Angeles şehrinde ikamet eden J. Jackson Smith imzasıyla takdim olunan arzın tercümesidir:

Kudüs-i Şerif ve nam-ı diğer Filistin, padişah hazretlerinin Asya'da sahip oldukları memleketlerinin bir kısmını teşkil ediyor. Padişah hazretleri iş bu toprakları satmayı düşündüğü takdirde bedelinin tarafıma bildirilmesini rica ederim."

Muhabir: Uğur Aslanhan
Yayınlayan: Sibel Kurtoğlu

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com