Filistin Başbakanı Fayyad istifa etti

Filistin Başbakanı Fayyad istifa etti
Batı Şeria'daki Filistin Yönetimi Başbakanı Salim Fayyad istifa etti. Fayyad'ın istifasının arkasında bir süredir Mahmud Abbas ile yaşadığı gerilimin olduğu belirtiliyor.
Filistin Yönetimi Başbalanı Salim Fayyad istifa etti.
 
AFP'ye konuşan bir Filistinli yetkili, Fayyad'ın Mahmud Abbas'ı Ramallah'taki konutunda ziyaret ederek istifa dilekçesini verdiği söyledi. İkilinin yarım saat süren görüşmesinde, Abbas'ın Fayyad'a yeni başbakan atanana kadar geçici olarak görevine devam etmesini önerdiği iddia edildi.
 
Salim Fayyad ile El Fetih arasında, Filistin'in iktisadi durumuna dair aylardır süren bir gerilim bulunuyordu. Geçtiğimiz ay Fetih tarafından Fayyad'ın politikaları "kafası karışık" denilerek eleştirilmişti. Finans Bakanı Nebil Kassis'in istifasıyla birlikte ise ikilinin arasındaki gerilim su yüzüne çıkmıştı.
 
ABD ise, eski bir Dünya Bankası görevlisi olan Fayyad'ın istifasını engellemek için uğraştı. Geçtiğimiz hafta içinde Fayyad'ın istifa edeceğine dair söylentiler yayılınca, ABD'li bir Dışişleri yetkilisi, "Bildiğim kadarıyla hiçbir yere gitmiyor" demişti. Cuma günü ise ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı arayarak orta yolu bulmaya çalışmıştı.(IUK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com