Filistin Devlet Başkanı Abbas İsrailli öğrencileri kabul etti

Filistin Devlet Başkanı Abbas İsrailli öğrencileri kabul etti
Filistin Devlet Başkanı Abbas: "Yahudi devletini tanımıyoruz. Filistin topraklarında İsrail askerlerinin bulunmasını kabul etmeyeceğiz ancak üçüncü bir gücün bölgede bulunmasını olumlu karşılıyoruz"

RAMALLAH (AA) - Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, "Yahudi devletini tanımıyoruz. Filistin topraklarında İsrail askerlerinin bulunmasını kabul etmeyeceğiz ancak üçüncü bir gücün bölgede bulunmasını olumlu karşılıyoruz" dedi.

170 İsrailli öğrenciyi makamında kabul eden Abbas, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Kudüs'ün Filistin ve İsrail'in başkenti ve tüm dinlere açık bir şehir olmasından yana olduklarını belirterek, "Kudüs'ün bölünmesini istemiyoruz. Bilakis Kudüs'ün, Yahudi'nin Filistinliyle ortak yaşam alanı ve iki devletin de başkenti olan açık bir şehir olmasını istiyoruz" diye konuştu.

İsrail'in, Filistin topraklarında sürdürdüğü yasadışı yerleşim birimi inşasını eleştiren Abbas, "Yahudi devletini tanımıyoruz. Filistin topraklarında İsrail askerlerinin bulunmasını kabul etmeyeceğiz ancak üçüncü bir gücün bölgede bulunmasını olumlu karşılıyoruz" ifadelerini kullandı.

"İsrail devletinin yanında güven ve barış içinde yaşanacak, başkenti Doğu Kudüs olan 1967 sınırları dahilinde Filistin Devleti'nin kurulması amacıyla barış müzakereleri çerçevesinde yoğun çaba sarf ettik" diyen Abbas, 29 Nisan tarihinin müzakereler için nihai tarih olduğunu belirtti.

Abbas, Filistin yönetiminin, ABD gözetiminde İsrail tarafıyla yapılan müzakerelerin başarılı olmasını ümit ettiğini dile getirdi.

 

- İsrailli öğrencilerin ziyareti protesto edildi

 

Öte yandan, onlarca Filistinli, eski Devlet Başkanı Yasir Arafat'ın anıt mezarı önünde, Abbas'ın Yahudi öğrencileri kabul etmesini protesto amacıyla eylem düzenledi.

Filistin-İsrail arasında yürütülen müzakerelerin durdurulmasını talep eden grup, "Biz halkız, satılık değiliz", "Vatanın birliğini istiyoruz, İsraille normalleşme değil" şeklinde sloganlar attı.

Filistin güvenlik güçleri, ziyaret çerçevesinde güvenlik önlemlerini üst seviyeye çıkararak eylemcilerin, Arafat'ın kabrinin bulunduğu alana girişine izin vermedi.

Filistin Halk Hareketi aktivistlerinden Zeyd eş-Şabi, Abbas'ın İsrailli öğrencileri kabul etmesine karşı çıktıklarını belirterek, "Filistinli öğrencileri, üniversitelerde rahatsız eden, sıkıntı veren bu öğrenciler değil mi? Bizim de onları burada misafir etmemiz doğru değil" diye konuştu.

Filistin yönetiminin yaptığı söz konusu davranışın, halkı temsil eden bir uygulama olmadığını kaydeden Şabi, 20 yıldır ülkeye hiçbir yarar sağlamayan bu "normalleşme görüşmelerinin" durdurulması gerektiğini savundu.

Fetih İsrail Toplumuyla İletişim Komitesi Başkanı Muhammed el-Medeni, Yahudi gençlerin Abbas'ı ziyaretinin, taraflar arasındaki çatışmayı sonlandırmak amacıyla İsrail toplumuna gönderilen bir mesaj niteliğinde olduğunu belirtmişti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com