Filistin Devlet Başkanı Abbas Mısır'da

Filistin Devlet Başkanı Abbas Mısırda
Abbas, Arap Birliği Genel Sekreteri Arabi ve Mısır Dışişleri Bakanı Fehmi ile bir araya geldi

KAHİRE (AA) - Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi ve Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi ile görüştü.

Abbas, beraberindeki üst düzey heyetle Arap Birliği'nin yarın düzenlenecek olağanüstü toplantısı öncesi Arabi ve Fehmi ile ayrı ayrı bir araya gelerek, İsrail-Filistin barış görüşmelerini ele aldı.

Görüşmeye katılan Filistinli kaynaklardan alınan bilgiye göre, Arabi ile Kahire'deki cumhurbaşkanlığı misafirhanesinde görüşen Abbas, İsrail'le barış görüşmelerindeki son gelişmeler hakkında bilgi verdi. İkili ayrıca Arap Dışişleri Bakanları toplantısı gündemini değerlendirdi.

Abbas daha sonra aynı konular çerçevesinde görüş alışverişinde bulunmak üzere Mısır Dışişleri Bakanı Fehmi ile bir araya geldi. Görüşmenin ayrıntılarına ilişkin ise bilgi verilmedi.

 

-Gazze'den İsrail ile görüşmeleri sonlandırma çağrısı

Öte yandan Gazze'deki Filistin hükümetinden yapılan yazılı açıklamada, barış görüşmelerinin, "İhlallerini arttırması, Yahudi yerleşim birimleri inşasını sürdürmesi ve terör faaliyetlerine devam etmesi için İsrail'e bir kılıf olduğu" ileri sürülerek, Filistin yönetimine "İsrail baskısına boyun eğmeme ve müzakereleri sonlandırma" çağrısında bulunuldu. 

Açıklamada, "Abbas'ı, İsrail'in Filistin halkına karşı işlediği suçlardan yargılanması için tüm uluslararası kuruluşlara üye olmaya diğer anlaşmalara da taraf olmaya çağırıyoruz" denildi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, daha önce İsrail yönetiminin barış müzakereleri çerçevesinde 29 Mart Cumartesi günü salıverilmesi öngörülen Filistinli tutukluların 4. grubunu serbest bırakmamasına tepki olarak, aralarında BM Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması, Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması, Viyana Andlaşmalar Hukuku'nun bulunduğu uluslararası 15 anlaşmaya imza attıklarını açıklamış, BM'ye bu konudaki resmi talepleri içeren bir mektup sunmuştu. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com