"Filistin Halkını Destekleme Forumu" Ankara'da düzenlendi

Filistin Halkını Destekleme Forumu Ankarada düzenlendi
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'ndeki foruma çok sayıda akademisyen katıldı

ANKARA (AA) – TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) ve Birleşmiş Milletler (BM) Türkiye işbirliği ile "Filistin Halkını Destekleme Forumu" düzenlendi.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde düzenlenen forumda Filistinli yönetmen Hani Ebu Esed'in işgal altındaki Filistin'de yaşayanların, işgal koşullarını sineye çekerek gölge bir hayat sürmekle Filistin halkı ve topraklarının kurtuluşu için mücadele etmek seçenekleri arasında kalışını ele aldığı "Ömer" adlı filminin gösterimi yapıldı.

Foruma TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) Başkanı Şaban Kardaş, Filistin Halkının Vazgeçilmez Hakları Komitesi Başkanı Abdou Salam Diallo ve Filistin Ekonomi Konseyi Başkanı Muhammed Shtayyeh ile çok sayıda akademisyen katıldı.

Açılış konuşmasını yapan ORSAM Başkanı Kardaş, Filistin meselesinin Türkiye ve Türk halkı için olduğu kadar ORSAM’ın araştırma faaliyetleri içinde önem taşıdığını, bu forumla dikkatleri tekrar Filistin'e çekmek istediklerini belirtti.

Kardaş, "Filistin halkı uluslararası alanda Filistin devletinin tanınması yönünde bir çaba harcıyor. Ama diğer taraftan belki de daha önemli bir konu olarak Filistin’de, özellikle de Gazze şeridinde önemli bir insanlık dramının yaşandığını görüyoruz. İsrail tarafında kabul edilemez işgal ve Filistin halkının yaşadığı bu dram, uluslararası farkındalığı beraberinde getirmektedir. Her ne kadar iki devletli çözüm halen masada olsa da insanlık krizi gün geçtikçe artarak devam ediyor" dedi.

Filistin Halkının Vazgeçilmez Hakları Komitesi Başkanı Abdou Salam Diallo ise bu forumla Filistin'deki insanlık dramını tekrar gündeme taşımak istediklerini ve İsral'in barışa ilişkin herhangi bir girişimde bulunmaksızın işgale devam etmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com