Filistin krizi kapıda

Filistin krizi kapıda
Uluslararası diplomasi, İsrail-Filistin uyuşmazlığıyla ilgili tarihi haftaya kilitlendi.

 Filistin'in, BM Güvenlik Konseyi'nin bu haftaki toplantısında, örgüte tam üyelik için başvuru yapacağını açıklamasıyla başlayan yoğun görüşme ve açıklama trafiği tüm hızıyla sürüyor.

FİLİSTİN Devlet Başkanı Mahmud Abbas, konuyla ilgili dün ilk kez çok net konuştu ve söz konusu başvurudan geri adım atmalarının söz konusu olmayacağını vurguladı.
Devlet olarak kabul edilme girişimlerinden vazgeçmeleri için üzerlerinde “korkunç bir baskı” uygulandığını öne süren Abbas, ABD yolunda gazetecilere yaptığı açıklamada, “BM'ye gideceğiz. Çünkü müzakerelerle BM'ye gitmek arasında hiçbir çelişki bulunmuyor. Şu andan sonra, Genel Kurul'daki konuşmaya dek, Güvenlik Konseyi'ne başvurmak dışında kafamızda hiçbir düşünce yok. Ardından, karar ne olursa olsun, örgüt yöneticileriyle oturup bir karara varacağız. Tehdit söz konusu değil. Ama onlar (Amerikalılar) bize, Eylül ayından sonra her şeyin çok zor olacağını söylüyor. Hangi kapsamda, onu bilmiyoruz. Sonra göreceğiz” şeklinde konuştu.

4 soruda Filistin'in BM başvurusu

1- Filistin ne istiyor?

Filistinli temsilciler, 1967 yılında İsrail tarafından işgal edilen toprakları da içine alan bir haritanın yönetici devleti sıfatıyla, BM tam üyesi olmak istiyor. İsrail ve ABD, Filistin ile İsrail arasında aralıklarla süren pazarlıklara darbe vuracağı ve 1967 öncesi sınırlarına geri dönülmesinin BM tarafından dolaylı olarak da olsa onaylanmasının büyük sıkıntı yaratacağı iddiasıyla karşı çıkıyor.

2- Süreç nasıl işleyecek?

Filistin yönetimi tam üyelik başvurusunu yaptıktan sonra, konu, Güvenlik Konseyi'nin önüne gelecek. Öncelikle başvurunun gündeme alınabilmesi için, Konsey'e üye 15 ülkenin en az 9'unun onayı gerekecek. ABD, kendisi haricinde 6 ülkeyi ikna edip, başvuruyu daha bu aşamada engellemek niyetinde. Ancak eğer 9 üyeden onay çıkarsa, başvuru Konsey'de resmen değerlendirilecek. Başvurunun kabul edilmesi için, oybirliği gerektiğinden, veto edeceğini açıklayan ABD, Filistin'in BM üyesi devlet olmasını engelleyecek.

3- 'Vatikan statüsü' alırsa ne olacak?

Güvenlik Konseyi'nce reddedilmesi durumunda Filistin, planının ikinci aşamasına geçecek. Halihazırda BM Genel Kurul toplantılarına 'gözlemci varlık' statüsüyle katılan Filistin, Kurul'dan, kendisini, 'üye olmayan gözlemci devlet' kabul etmesini isteyecek. 'Vatikan statüsü' diye de bilinen bu geliştirilmiş gözlemcilik modeline geçilebilmesi için, 193 üyeli Genel Kurul'un salt çoğunluğunun oyu yetiyor.

4- Filistin'in kazancı ne olacak?

Üye olamasa da 'üye olmayan devlet' kabul edileceğinden, Filistin, bu aşamadan sonra BM'ye ait diğer kurumlarla ilişki kurabilecek. Örneğin, 2002 yılından bu yana yürürlükte olan, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin kurucu metni sayılan Roma Antlaşması'nı imzalayabilecek. Böylece, Gazze Savaşı sırasında yaşananlardan ötürü, bazı İsrailli yöneticiler hakkında UCM'ye suç duyurusundan bulunabilecek.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com