Filistin Merkez İstatistik Bürosu: -''Her 4 Filistinliden 1'i yoksul''

Filistin Merkez İstatistik Bürosu:   -''Her 4 Filistinliden 1'i yoksul''
Filistin Merkez İstatistik Bürosu: -''Her 4 Filistinliden 1'i yoksul''

KUDÜS (A.A) - Taner Aydın - Kudüs İstatistik Bürosu, Filistin topraklarında yaşayan her 4 Filistinliden 1'inin yoksul olduğunu bildirdi.
     Kudüs İstatistik Bürosu'ndan yapılan açıklamaya göre, 2011 yılı verileri baz alınarak yapılan değerlendirmede, Filistin genelinde halkın yüzde 28,3 yoksulluk içinde yaşıyor.
     Bunların yüzde 17,8'i Batı Şeria'da, yüzde 38,8'i Gazze Şeridi'nde bulunuyor. Batı Şeria'da durumun Gazze'ye göre daha iyi olmasının nedeni, ''İsrail ekonomisinin kısmen de olsa Filistin tarafını olumlu yönde etkilemesi ve Gazze'ye yapılan izolasyondan uzak olmaları'' olarak gösterildi.
     Filistin genelinde kişi başına düşen milli gelir 158 Ürdün Dinarı olarak açıklandı. Kişi başına milli gelir Batı Şeria'da 188,2 Ürdün Dinarı iken bu rakam Gazze Şeridi'nde 109,8 Ürdün Dinarı'na geriliyor.
     2010 yılı verilerine göre ise Filistin'de kişi başına düşen aylık harcama rakamlarında önceki yıla göre artış gözleniyor. Buna göre, Batı Şeria'da aylık harcama kişi başına 2010 yılında 173 Ürdün Dinarı iken, 2011 yılında 188,1 Ürdün Dinarı'na çıktı. Bu, 2010 yılına göre, yüzde 8,7'lik artış anlamına geliyor.
     Aynı veriler Gazze Şeridi'nde de arttı. Kişi başına aylık harcama 2010 yılında 103,1 Ürdün Dinarı olarak açıklanırken, 2011 yılında yüzde 6,5 artışla 109,8 Ürdün Dinarı'na çıktı.
     Öte yandan Filistin genelinde de milli gelir dağılımında ciddi bozukluk gözleniyor. Özellikle Batı Şeria'da şehirlerde yaşayan Filistinliler oldukça zengin bir yaşam sürerken, kırsalda ve Gazze'de ise yoksulluk göze çarpıyor.
    
     Yayıncı : Tarkan Demir (KUDÜS)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com