Filistin sorununun yasal çerçevesi BM'de masaya yatırıldı

Filistin sorununun yasal çerçevesi BMde masaya yatırıldı
BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Yöneticisi Kompass : "İsrail'in toplu ceza halini almış olan Gazze ablukasını sürdürmesi uluslararası hukuka aykırıdır"

CENEVRE (AA) - Filistin sorununun yasal çerçevesi ve İsrail'deki tutuklu Filistinliler konusu, Birleşmiş Milletler'de uzmanların ve yetkililerin katıldığı yuvarlak masa toplantısında görüşüldü.

BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen toplantının açılışında konuşan BM Cenevre Ofisi Genel Direktörü Michael Moller, toplantının amacının Filistin sorununa adil, kapsamlı ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması çabalarına katkıda bulunmak olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un toplantıyla ilgili mesajını okuyan Moller, Ban'ın mesajında işgal altındaki Filistinlilerin yaşadığı acıların çok uzun zamandır devam ettiğini kaydettiğini dile getirdi.

Mesajda, İsrail'in yeni yerleşim yerleri kurma faaliyetlerinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu vurgulayan Ban, bu faaliyetlerin iki toplum arasındaki güvensiz ortamı derinleştirdiğini belirtti. 

- Kendi kaderini belirleme hakkı -

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Alan Faaliyetleri Yöneticisi Anders Kompass ise işgal altındaki Filistin toprakları konusunda son günlerde önemli gelişmeler yaşandığına dikkati çekti.

Filistin'in devlet yapısının BM Genel Kurulu tarafından kabul edilmesinin önemine işaret eden Kompass, bunun aynı zamanda Filistin'in kendi kaderini belirleme hakkı için de önemli bir adım olduğunu kaydetti.

Kompass, "İsrail'in toplu ceza halini almış olan Gazze ablukasını sürdürmesi uluslararası hukuka aykırıdır" dedi.

Filistinlilerin ekonomik, sosyal, kültürel ve medeni haklarının ihlal edildiğini vurgulayan Kompass, işgal altındaki Filistin topraklarında işlenen suçlarla ilgili bir an önce yasal süreçlerin başlatılması gerektiğini de kaydetti. 

- İsrail artık sözleşmelere göre hareket etmeli-

Filistin Tutuklu İşleri Bakanı İsa Karak ise İsrail'deki 22 hapishane ve kampta yaklaşık beş bin Filistin vatandaşının tutuklu olduğunu söyledi.

Bu tutukluların 200'ünün çocuk olduğunu dile getiren Karak, tutukluların içinde bulunduğu koşulların gittikçe ağırlaştığını belirtti.

BM'nin 2014 yılını Filistin Halkı ile Dayanışma Yılı olarak ilan etmesi nedeniyle umutlu olduklarını dile getiren Karak, bugün yapılan toplantının özellikle Filistinli tutuklular konusundaki önceliklerin belirlenmesi konusunda kendilerine yardımcı olmasını umduğunu söyledi.

Filistin'in Cenevre Sözleşmelerini imzalamasının Filistin ve İsrail arasındaki pekçok konuyu etkilediğini belirten Karak, "Bundan sonra İsrail, Filistinli mahkumlar konusunda Cenevre Sözleşmelerine göre hareket etmeli" dedi. 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com