Filistin-Türkiye ekonomik ilişkileri

Filistin-Türkiye ekonomik ilişkileri
Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Sarnıç:

GAZZE (AA) - Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Mustafa Sarnıç, "Türkiye, Filistin halkına tüm alanlarda desteğini sürdürecek. Gazze'ye yönelik ablukanın son bulacağına, ardından Filistin ekonomisinin iyileşeceğine inacımız tam" dedi.

Gazze'deki Filistinli iş adamlarıyla bir araya gelen Sarnıç, ülkesinin, Filistin halkına tüm alanlarda destek vermeyi sürdüreceğini belirterek, "Türkiye Filistin halkına tüm alanlarda desteğini sürdürecek. Gazze büyük bir ticaret hacmine sahip. İsrail ambargosu nedeniyle ekonomik alanda yaşanan zorluklara rağmen bu güçlü enerji harekete geçirilmeli. Gazze'deki mevcut ablukanın son bulacağına, ardından Filistin ekonomisinin iyileşeceğine inacımız tam" diye konuştu.

Sarnıç, Gazze şeridi başta olmak üzere Türkiye ile Filistin arasındaki ticari faaliyetlerin geliştirilmesi konusunda çaba harcayacaklarını da sözlerine ekledi.

Türkiye'nin Kudüs Ticaret Ataşesi Adnan Hüsrevoğlu da Türkiye ile Gazze arasında yıllık ticaret hacminin 250 milyon doları bulduğunu belirterek, "Filistin'in kalbimizde özel bir yeri var. Türk ve Filistinli iş adamlarının ticari iş birliğinin kolaylaştırılması yönünde sorumluluk taşımaktayız. Gazze'nin tüketici bölge durumundan ihracat eden bölge konumuna geçmesini temenni ediyoruz" ifadesini kullandı.

Gazze'deki Filistin hükümeti Ticaret Odası yetkilisi Bedr et-Türkmani ise Türkiye'nin, Gazze'de birçok yardım projesine imza attığına dikkati çekerek, "Gazze'ye uygulanan ambargo nedeniyle ticari faaliyetler zayıfladı. Bu da bölgede işsizlik gibi toplumsal sorunlara yol açıyor. Filistinli iş adamları ve tüccarların ticari hayatı yeniden canlandırmak için Türk meslektaşlarından başka kimsesi yok" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com