Filistin'de milli mutabakata varılması

Filistinde milli mutabakata varılması
Gazze'deki Filistin hükümeti Başbakanı Heniye:

GAZZE (AA) - Gazze'deki Filistin hükümeti Başbakanı İsmail Heniye, devlet başkanlığı seçimi, genel seçim ve Ulusal Meclis seçimlerinin eş zamanlı olarak yapılması konusunda anlaşmaya varıldığını ve seçimlerin, uzlaşı hükümetin kurulmasından 6 ay sonra yapılmasına karar verildiğini belirtti.

Gazze'deki evinde, Hamas ile Fetih arasında uzlaşmaya varılmasıyla ilgili düzenlediği basın toplantısında konuşan Başbakan Heniye, anlaşmanın detaylarına ilişkin de bilgi verdi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, uzlaşı hükümetinin kurulması için görüşmelere başlayacağını ve 5 haftalık yasal süre çerçevesinde hükümeti ilan edeceğini söyleyen Heniye, şöyle devam etti: 

"Devlet başkanlığı seçimi, genel seçim ve Ulusal Meclis seçimlerinin eş zamanlı olarak yapılması konusunda anlaşmaya varıldı. Abbas, ulusal güçler ve siyasi partilerle istişare ederek seçim tarihinin belirlenmesiyle görevlendirildi. Seçimlerin, hükümetin kurulmasından en az 6 ay sonra yapılmasına karar verildi." 

Heniye, Toplumsal Uzlaşı ve Genel Özgürlükler komisyonlarının, Kahire Anlaşması'nda yer aldığı şekliyle en kısa süre içinde yeniden çalışmalarına başlayacaklarını aktardı. 

Başbakan Heniye ayrıca Filistin Devlet Başkanı Abbas ve Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal’in anlaşmayı kutladıklarını ifade etti. 

- "Uzlaşı, herkesin samimi olduğunun göstergesidir"

Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyesi Azzam el-Ahmed ise görüşmelerin sevgi atmosferi çerçevesinde gerçekleştiğine dikkati çekerek, "Milli mutabak anlaşmasına süratli bir şekilde varılmasında, görüşmelerde hakim olan atmosfer büyük rol oynadı. Kısa bir sürede anlaşmaya varılması, uzlaşının sağlanması konusunda herkesin samimi olduğunun göstergesidir" dedi. 

Ahmed, anlaşmanın tüm Filistinli gruplar arasında sağlanacak gerçek ulusal ortaklığa bir başlangıç olmasını temenni ettiğini dile getirdi.

Toplantıda Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyesi Azzam el-Ahmed'in yanı sıra Hamas'ın Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Musa Ebu Merzuk, Filistin Milli İnsiyatifi Hareketi Genel Sekreteri Mustafa el-Bergusi, Filistin Arap Partisi Genel Sekreteri Cemil Şehade, Halk Partisi Genel Sekreteri Besam es-Salihi ve iş adamı Münib el-Mısri hazır bulundu. 

Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyesi Azzam el-Ahmed başkanlığındaki heyet, Ramallah'ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la yaptığı görüşmenin ardından, Gazze hükümeti yetkilileri ile milli mutabakat çalışmaları çerçevesinde görüşmeler yapmak için dün Gazze'ye gelmişti. 

Filistin'de 2006 yılında seçimleri Hamas'ın kazanmasının ardından Fetih'le aralarında anlaşmazlıklar çıkmış, çatışmaların ardından Hamas, 2007'de Gazze'nin kontrolünü ele geçirmişti. Hamas ile Fetih arasındaki anlaşmazlıkların sonlandırılması için Mayıs 2011'de Mısır, Şubat 2012'de ise Katar başkanlığında uzlaşma görüşmeleri yapılmasına rağmen üzerinde mutabakata varılan konular uygulanamamıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com