Filistin'de milli mutabakata varılması

Filistinde milli mutabakata varılması
Mutabakat konusunda Ramallah'ta temkinli iyimserlik hakim

RAMALLAH (AA) - Batı Şeria'daki Filistinliler, Fetih ve Hamas arasında dün varılan ve ulusal birlik hükümeti teşkil edilerek seçimlere gidilmesini öngören mutabakata temkinli yaklaşıyor.

Milli mutabakatın soru işaretleri oluşturduğu Ramallah'ta halk, anlaşmanın uygulanabilirliği konusunda tarafların ciddeyetinden emin olamadığı için umut ve kaygıyı aynı anda yaşıyor.

AA muhabirine konuşan Filistinli Nayif Uveydat, dün yaşananları çok önemli gelişmeler olarak değerlendirmediğini belirterek, "Bu ilk defa olmuyor. Ayrılığın biteceğini de sanmıyorum. Halk bedel ödemeye devam edecek" dedi.

Dünkü anlaşmayı, "barış müzakerelerinin sekteye uğramasının ardından İsrail'e baskı yapmak için Hamas'a sığınan Filistin yönetiminin kullandığı bir kağıt" şeklinde değerlendiren Uveydat, Mısır'da değişen yönetim sebebiyle Hamas'ın da zor günler geçirdiğini, iki tarafın mutabakatı bir çıkış yolu olarak gördüğünü, dolayısıyla anlaşmanın başarılı olamayacağını kaydetti.

Uveydat, yine de anlaşmanın uygulamaya konulmasını temmeni ettiğini sözlerine ekledi.

Ramallah'taki BM yardım ajansı çalışanı Hatice Şehade de, iki taraf arasında derin bir ayrılık bulunduğunu ve bu durumun tek bir anlaşmaya imza atılıp atılmamasıyla hemen değişmeyeceğini belirtti.

Şehade, bedel ödeyenin her zaman Filistin halkı olduğunu söyledi. 

- "Uzlaşma imkansız değil, güçlü iradeye ihtiyaç var"

Filistinli Muhasebeciler Sendikası Başkanı Nassar Yakin ise uzlaşmadan duyduğu mutluluğu dile getirirken anlaşmanın Filistinlileri birleştirmesini umduğunu aktardı. Yakin, "Filistinli gruplar arasında uzlaşıyı istemeyen dış güçler tarafından bu anlaşmaya yönelik bir komplo girişiminden endişeliyim" dedi.

Kamil el-Mısri isimli Filistinli esnaf, Hamas ve Fetih hareketlerine anlaşmayı en kısa sürede uygulayarak Filistin sokaklarında kendilerine olan güveni yeniden kazanmaları çağrısında bulundu. 

Aynı temennileri dile getiren Filistinli memur Rafa Mismar, "Uzlaşma imkansız değil. Ancak tarafların güçlü bir irade göstermesi gerek" ifadelerini kullandı.

Gazze'deki Filistin hükümeti Başbakanı İsmail Heniye, dün, Hamas ile Fetih arasında devlet başkanlığı seçimi, genel seçim ve Ulusal Meclis seçimlerinin eş zamanlı yapılması konusunda anlaşmaya varıldığını ve uzlaşı hükümetinin kurulmasından 6 ay sonra seçimlere gidilmesine karar verildiğini duyurmuştu.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, varılan mutabakatın ardından yaptığı açıklamada, bunun Arap ülkeleri ve uluslararası toplum tarafından desteklenen bir adım olduğunu, aynı zamanda iki devletli çözümün başarıya ulaşması için İsrail ile yürütülen barış müzakerelerini güçlendireceğini ifade etmişti.

Filistin'de 2006 yılında seçimleri Hamas'ın kazanmasının ardından Fetih'le aralarında anlaşmazlıklar çıkmış, çatışmaların ardından Hamas, 2007'de Gazze'nin kontrolünü ele geçirmişti. Hamas ile Fetih arasındaki anlaşmazlıkların sonlandırılması için Mayıs 2011'de Mısır, Şubat 2012'de ise Katar başkanlığında uzlaşma görüşmeleri yapılmasına rağmen, üzerinde mutabakata varılan konular uygulanamamıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com